E, 4.12.2023

Inimjaht: Lätis otsitakse üle riigi taga naisteahistajast mõrtsukat

Rachel Kaare Juudas
Facebook
Comments 2
Lääne prefektuuri politseinikud harjutasid koos Läti korrakaitsjatega Pärnumaal ehk riigi lõunapiiril ebaseadusliku piiriületamise tõkestamist
Lääne prefektuuri politseinikud harjutasid koos Läti korrakaitsjatega Pärnumaal ehk riigi lõunapiiril ebaseadusliku piiriületamise tõkestamist Foto: Jüri Looring

Läti politsei on kaks päeva taga otsinud 53-aastast Leons Rusiņšit, kes ahistas ning seejärel mõrvas oma endise elukaaslase, vahendas Läti Televisioon.

Meest süüdistatakse ka endise elukaaslase tutvusringkonna teiste naiste jälitamises.

Rusiņši endine elukaaslane püüdis mehega kõik sidemed katkestada, ta taotles jälitajale ka lähenemiskeeldu, mida see aga eiras. Mõrvar helistas ja kirjutas. Sadu kordi.

«Meie – see naine, tema pere ja naabrid – kirjutasime politseile. Mees pani tema korteriukse põlema ja järgnevad poolteist aastat üritasime politseilt abi paluda. Esimest korda pärast üksikisikutena pöördumist määrati mehele trahv huligaansuse eest – 250 eurot. Jälitaja ei hoolinud sellest, ta ütles, et tal on trahve juba umbes 5000 euro eest,» rääkis tapetu anonüümseks jäänud kolleeg.

Rusiņš jälitas ohvreid nende töökohas, haiguste ennetamise ja tõrje keskuse (SPKC) filiaalis Jēkabpilsis ning teadis naise kolleegide telefoninumbreid ja aadresse. Kurjategija helistas neile ja kirjeldas, kuidas ta jälgib nende lapsi.

«Eelmisel nädalal hakkas ta ähvardama: ma tulen ja see on teie kõigi lõpp. Viimane uudis oli, et tema eksnaine oli juuksuris. Ta jälitas teda ja ütles, et must laibakott ootab teda,» ütles mõrvatud naise kolleeg.

Möödunud pühapäeval viis mees oma plaani ellu ja pussitas naist tema ema ja väikelapse ees. Pärast maakohas toime pandud mõrva Rusiņš põgenes.

«Tema kinnipidamiseks on võetud meetmed kogu riigis, arvestades meile teada oleva kuriteo sisu ja olemust. Kuid seni ei ole need olnud edukad,» ütles Zemgale politseiülem Lauris Arājs.

Ohvri töökohast kinnitati, et Rusiņš oli vähemalt pool aastat oma eksnaise kolleege terroriseerinud ja halvanud asutuse tööd.

«Oleme toimunud tragöödiast šokeeritud ja avaldame sügavat kaastunnet kolleegi perekonnale. Viimase poole aasta jooksul on kõnealuselt isikult saadud lugematul hulgal ebaviisakaid kõnesid, tekstisõnumeid ja e-kirju, ta on esitanud mitmesuguseid ähvardusi. Mõnikord tuli temalt 1000 kõnet päevas,» ütles SPKC pressiesindaja Ilze Arāja. 

Praegu on asutuse uksed suletud ja inimesed töötavad kodus. «Hirm. Me tunneme hirmu. Otsustasin täna, et ei vii ka lapsi kooli,» ütles tapetud naise kolleeg.

Riigipolitsei usub, et praegu keegi rohkem ohus ei ole. «Tahame uskuda, et ta keskendus ühele inimesele,» ütles politsei pressiesindaja. Kuid töötajad, kes mäletavad tema ähvardusi, kardavad endiselt ega tunne ennast turvaliselt. 

Jēkabpilsi politsei kinnitas, et ohvri laps on turvalises kohas, kuid ei andnud täiendavaid kommentaare.

Rusiņš on kantud rahvusvaheliselt tagaotsitavate nimekirja. Politsei kutsub kõiki tema asukohast teatama, kuid palub talle mitte läheneda. Võimalik, et ta on Lätist lahkunud või teinud enesetapukatse.

Politseiga saab ühendust võtta hädaabinumbri 112 kaudu.

Facebook
Comments 2

Märksõnad

Tagasi üles