E, 2.10.2023

Probleemid paradiisis? Norrat pahandas nende alale kukkunud Rootsi uurimisrakett

Facebook
Comments
Norra välisminister Anniken Huitfeldt.
Norra välisminister Anniken Huitfeldt. Foto: MINDAUGAS KULBIS

Norra välisministeerium väljendas teisipäeval pahameelt Rootsi suhtes, kuna too ei teavitanud teda kohe Norras alla kukkunud uurimisraketist. Tegemist on harukordse tüliga kahe naabri vahel.

Põhja-Rootsis Kirunas asuvast Esrange kosmosekeskusest esmaspäeva varahommikul startinud rakett paiskus vastu Põhja-Norras Malselvi vallas asuvat mäekülge, umbes 10 kilomeetri kaugusel lähimast asustusest.

Keegi viga ei saanud ja ainelisest kahjust ei teatatud.

«Sellise raketi allakukkumine on väga tõsine vahejuhtum, mis võib põhjustada tõsist kahju,» teatas Oslo välisministeerium. «Taolise piiririkkumise korral on ülitähtis, et vastutavad isikud teavitaksid sellest kohaste kanalite kaudu viivitamatult vastavaid Norra ametiasutusi,» öeldi välisministeeriumist.

Rakett tegi 250 kilomeetri kõrgusel eksperimente nullgravitatsiooni tingimustes.

«Rakett võttis arvutatust veidi pikema ja läänepoolsema trajektoori ning maandus pärast lõpetatud lendu 15 kilomeetri sügavusele Norra territooriumile,» seisis Rootsi kosmosekorporatsiooni esmaspäevases avalduses.

Norra välisministeerium märkis ka, et otsingutööd ei tohtinuks alata ilma Norra loata, mida ei antud. Norra tsiviillennundusameti sõnul said nad õnnetusest teada Rootsi kosmosekorporatsiooni esmaspäevasest pressiteatest.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles