E, 2.10.2023

Erdoğan teatas plaanist saata tänavu ISSi esimene Türgi astronaut

Facebook
Comments
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan (paremal) ja Türgi esimeseks astronaudiks valitud õhujõudude piloot Alper Gezeravci.
Türgi president Recep Tayyip Erdoğan (paremal) ja Türgi esimeseks astronaudiks valitud õhujõudude piloot Alper Gezeravci. Foto: Türgi Presidendi Kantselei/Ap/Scanpix

Türgi esimene astronaut sõidab veel enne aasta lõppu Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS), ütles täna mitu päeva kestnud kõhutõve järel taas teleekraanidele ilmunud president Recep Tayyip Erdoğan.

Türgi esimeseks astronaudiks valiti 43-aastane õhuväe piloot Alper Gezeravci (43). Tema tagavarakandidaadiks on 30-aastane lennundussüsteemide insener Tuva Cihangir Atasever kaitseettevõttest Roketsan.

Erdoğan võttis sõna Istanbulis toimunud lennundus- ja kosmosemessil Teknofest. See oli tema esimene avalik esinemine alates haigestumisest teisipäeval.

«Meie sõber, kes läheb Türgi esimesele mehitatud kosmosemissioonile, jääb Rahvusvahelise Kosmosejaama pardale 14 päevaks,» ütles Erdoğan. «Meie astronaut viib läbi 13 eksperimenti, mille valmistasid ette meie riigi mainekad ülikoolid ja teadusasutused.»

Erdoğan nimetas Gezeravci «kangelaslikuks piloodiks, keda on saatnud meie õhujõudude väejuhatuses märkimisväärne edu».

Türgi kosmoseagentuuri teatel on Gezeravci teeninud õhujõududes 21 aastat. Ta on F-16 hävituslennuki piloot ja õppinud USA õhujõudude tehnoloogiainstituudis.

Kaua majandusraskuste käes virelnud Türgis seisavad 14. mail ees presidendi- ja parlamendivalimised. Erdoğan on valimiste eel teatanud hulgast ambitsioonikatest projektidest, nende seas riigi esimese tuumajaama rajamine.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles