Välisministeeriumi pressiesindaja Matthew Miller ütles avalduses kaks päeva enne seda, kui president Joe Biden võõrustab oma Filipiinide kolleegi Ferdinand Marcos nooremat Valges Majas, et vahejuhtumist laekunud pildimaterjal tuletab taaskord meelde «ahistamist ja hirmutamist», mida Hiina korraldab sageli Filipiinide aluste vastu vaidlusalusel veeteel.
«Kutsume Pekingit hoiduma oma provokatiivsest ja ohtlikust käitumisest,» ütles Miller, lisades, et igasugune rünnak Filipiinide relvajõudude vastu toob kaasa USA vastuse.
Pühapäeval Spratly saarte lähistel aset leidnud vahejuhtum on viimane pikas reas Hiina ja Filipiinide vahel vaidlusalustes vetes.
Peking näeb sisuliselt kogu Lõuna-Hiina merd enda omana, eirates rahvusvahelist ametlikku seisukohta, et taolisel väitel pole õiguslikku alust.
Uudisteagentuur AFP oli üks mitmest meediaväljaandest, mis oli tunnistajaks vahejuhtumile, kui ajakirjanikud kutsuti kaasa kahe Filipiinide rannikuvalve patrull-laeva kuuepäevasele väljasõidule, mille kestel külastati enam kui kümmet saart ja rahu.
Kui Filipiinide alused lähenesid Teisele Thomase madalikule, mis Hiinas on tuntud nime Ren'ai Jiao nime all ning mis asub Spratly saarestikus, sõitis Hiina rannikuvalve enam kui kaks korda suurem laev ette Filipiinide alusele BRP Malapascua, mille pardal olid ka ajakirjanikud.
AFP ajakirjanikud jälgisid vahejuhtumit pealt teiselt Filipiinide rannikuvalve aluselt, mis paiknes vähem kui kilomeetri kaugusel.
Malapascua komandöri sõnul oli laevade lühim vahe teineteisest umbes 45 meetrit ning vaid ta kiire tegutsemine päästis terasest kerega alused kokkupõrkest.