Valgevene kohus langetab täna otsuse vaenu ja mässu õhutamises süüdistatava aktivisti Raman Pratasevitši suhtes, kelle diktaator Aljaksandr Lukašenka režiim pidas kinni kaks aastat tagasi, sundides selleks Ateenast Vilniusesse teel olnud Ryanairi lennuki pommiähvarduse ettekäändel Minskis maanduma.
Koos 27-aastase Pratasevitšiga on kohtu all teisedki opositsioonilise meediaplatvormi Nexta asutajad Stsjapan Putsila ja Jan Rudzik, kuid viimased kaks elavad välismaal ning nende üle mõistetakse kohut tagaselja.
Praegu Poolast juhitava Nexta kuulutas Valgevene kuu aega tagasi terroristlikuks organisatsiooniks, muutes igasuguse koostöö selle Telegrami-kanalitega kriminaalkuriteoks.
Kolmele mehele on esitatud süüdistus kokku kuues kriminaalkoodeksi punktis, sealhulgas viha õhutamises, rahutuste korraldamises, terrorismis, äärmusrühmituse loomises ning presidendi solvamises ja laimamises, kirjutas portaal Reform.by.
Prokuratuur nõuab ka, et kohtualused maksaks 30 miljonit rubla (ligi 11 miljonit eurot) väidetava kahju eest, mida 2020. aastal opositsiooni proteste toetanud Nexta olla tekitanud Valgevenele, vahendas Raadio Vaba Euroopa.
Valgevene inimõigusrühmitus Vjasna teatas, et Pratasevitš sõlmis autoritaarsete võimudega kohtueelse kokkuleppe ja järgis seda täielikult.
Prokurör Natalia Sokolova nõuab Pratasevitšile kümneaastast vangistust range režiimiga vanglas. Putsilale taotleb ta 20 aasta pikkust vangistust ja Rudzikule 19 aasta pikkust karistust, vahendas AFP. Sokolova sõnul võib Pratasevitš kergemini pääseda, kuna on «täitnud koostöö tingimused».
Valgevene inimõigusrühmitus Vjasna teatas varem, et Pratasevitš sõlmis autoritaarsete võimudega kohtueelse kokkuleppe ja järgis seda täielikult, tänu millele pole teda hoitud mitte trellide taga, vaid ta on saanud viibida koduarestis.
:format(webp)/nginx/o/2023/05/02/15294719t1hf304.jpg)
Seda, et Pratasevitš saab võrreldes teiste Valgevene opositsionääridega leebema kohtlemise osaliseks, kinnitab kasvõi asjaolu, et kohtuistungitel pole teda pandud erinevalt teistest režiimivastastest käed raudus trellitatud puuri.
Pratasevitši kaitsja on palunud kohtul mehele vanglakaristust mitte määrata, sest see takistab tal pere juurdekasvu planeerimist.
Kohtuprotsessi hakul veebruaris tunnistas Pratasevitš end süüdi kokku enam kui 1500 süüdistuspunktis, video ülestunnistustest avalikustas ka Valgevene riiklik uudisteagentuur BelTA. «Moraalselt olen ma valmis igaks lahenduseks. Minust ei sõltu siin enam miski,» ütles ta toona kohtusaalis ajakirjanikele.
Hiljem lisandunud süüdistuses äärmusrühmituse korduvas moodustamises ja juhtimises – ta oli seotud Lukašenka suhtes kriitilise Leedus tegutsenud Telegrami-kanaliga Belarus Golovnogo Mozga – tunnistas Pratasevitš end ainult osaliselt süüdi, nagu ei tunnista ta täielikult ka miljonitesse rubladesse küündivat kahjunõuet.
Pratasevitši kaitsja on palunud kohtul mehele vanglakaristust mitte määrata, sest see takistab tal pere juurdekasvu planeerimist, vahendas Valgevene riiklik väljaanne Minskaja Pravda. Pratasevitš abiellus umbes aasta tagasi, vahetult pärast temaga koos vahistatud varasema tüdruksõbra Sofia Sapega vangi mõistmist.
Roman Protasevich — the 🇧🇾 activist who fought w/ Azov before his flight was forced to land in Minsk & he was pressured to collaborate w/ the regime — has married! But not his girlfriend arrested w/ him on the plane. He now denounces her, following her 6-year prison sentence. pic.twitter.com/0Px8id0psJ
— Kevin Rothrock (@KevinRothrock) May 9, 2022
Oma lõppsõnas kohtu ees väitis Pratasevitš muu hulgas, et eksiilis viibiv Valgevene opositsioon kasutas teda ära.
«Nad lihtsalt kasutasid mind esmalt ära Vilniuses ja siis Varssavis ja siis nad lihtsalt viskasid mu välja, andes mu üle Valgevene võimudele,» lausus mees nädal tagasi kohtusaalis, viidates varasematelegi väidetele, et opositsioon oli kuidagi seotud Ryanairi lennuki kaaperdamisega. «Ma olin noor, mõtlematu ja rumal. Mul oli siiras soov muuta valgevenelaste elu paremaks, kuid, nagu juhtub, valisin ma vale tee.»
Samuti väitis ta, et soovib paluda vabandust Valgevene avalikkuselt, kes on tema tegude pärast kannatanud.
Esitab võimude jutupunkte
Alates kinnivõtmisest 2021. aasta mais on Pratasevitš astunud üles Valgevene televisiooni jutusaadetes ja osalenud pressikonverentsil, kus kritiseeris opositsiooniliidreid ja varasemaid kolleege ajakirjanduses. Enda sõnul on ta seda kõike teinud vabatahtlikult. Valgevene opositsioon on aga hurjutanud Prataševitšit võimude jutupunktide avaliku esitamise tõttu, vahendas Politico.
«Avalikus arvamuses ei saa minust enam kunagi «head poissi»,» kirjutas Pratasevitš mullu sotsiaalmeedias vastuseks opositsiooni etteheidetele. «Teate, mis on selle lihtne põhjus? Sest nad ei pannud mind kohe 20 aastaks kinni. Kui ma oleks kohe vangi läinud ja pikaks ajaks, kui ma oleks käskinud võimudel põrgusse kerida, oleks asjad teisiti. See teeks minust kangelase.»
«See on võib-olla meie revolutsiooni probleem, et sinna sattusid paljud juhuslikud inimesed, kes polnud selleks valmis ja kellel olid erinevad eesmärgid.»
Kuigi on oletatud, et Valgevene võimud on Pratasevitšit sundinud koostööle, siis tagaselja temaga koos kohtu all olev Jan Rudzik seda ei usu. «Inimesena teda enam ei ole, ta on hävinud,» lausus ta Raadio Vaba Euroopale.
Rudzik rääkis, et nende teada võttis Pratasevitši pärast Ryanairi lennuki Minskis maanduma sundimist vastu Valgevene organiseeritud kuritegevuse ja korruptsioonivastase ameti (GUBAZiK) töötaja Artur Gaiko, kellel oli õnnestunud end sokutada opositsioonilise Telegrami-konto administraatorite sekka, mistõttu Pratasevitš tundis teda.
«Nii palju kui ma kuulsin, ei piinanud teda keegi, keegi ei mõnitanud teda, isegi ei puudutanud teda sõrmeotsaga,» lausus Rudzik. «Ma ei ütleks, et ta on muutunud. Ta on kohanenud olukorraga, milles praegu on. See on võib-olla meie revolutsiooni probleem, et sinna sattusid paljud juhuslikud inimesed, kes polnud selleks valmis ja kellel olid erinevad eesmärgid.»
Ajal, kui Raman Pratasevitš koos toonase tüdruksõbra Sofia Sapegaga 2021. aasta 23. mail oli teel Ateenast Vilniusesse, oli ta Valgevene režiimi silmis üks tagaotsitumaid mehi. Valgevene lennujuhid sundisid Ryanairi lennuki toona maanduma valega, et selle pardal oli pomm.
Lõhkekeha lennukis polnud, kuid maapinnale sunnitud lennukist tõsteti maha nii Pratasevitš kui ka Sapega ning nad mõlemad vahistati.
Pratasevitš oli lahkunud Valgevenest 2019. aastal, elas esmalt Poolas ja siis Leedus, kus osales opositsioonilise meediakanali Nexta juhtimises.
EL nimetas Ryanairi lennuki Minskis maanduma sundimist kaaperdamiseks ning piraatluseks.
Pratasevitši endine kallim ootab vanglas väljaandmist Venemaale
Koos Raman Pratasevitšiga 2021. aasta mais Minski lennuväljal Ryanairi lennult maha tõstetud tema toonane tüdruksõber Sofia Sapega saadetakse ilmselt peagi vanglakaristust kandma Venemaale.
Aprilli keskel teatas Valgevene prokuratuur, et kiitis heaks taotluse anda 25-aastane Vene kodanik Sapega naaberriigile välja, vahendas RIA Novosti. Prokuratuuri väitel pole väljaandmiseks mingeid takistusi ning seda tehakse, kui Venemaa on andnud tagatised, et nad jõustavad Sapegale määratud karistust.
Venemaa saatkond Minskis oli teatanud mõni päev varem, et Sapega oli andnud teda külastanud konsulile nõusoleku Venemaale üleviimiseks.
:format(webp)/nginx/o/2023/05/02/15294720t1h1e3a.jpg)
1998. aastal Venemaal Vladivostokis sündinud Sapega veetis suurema osa elust Valgevenes ning asus 2020. aasta augustis õppima Vilniuse Euroopa humanitaarülikooli.
Sapega ema Anna Duditš ütles tütre kinnivõtmise järel tunamullu, et tütar oli tolleks ajaks Pratasevitšit tundnud umbes pool aastat. «Mu tütar on väga tark, nutikas. Mu tütar on väga korralik inimene,» lausus ema toona. «Ma võin teile seda kinnitada. Ta on iseloomuga isiksus.»
Umbes kuu pärast kinnivõtmist viisid Valgevene võimud Sapega koos Pratasevitšiga üle koduaresti. 2021. aasta detsembris esitati naisele süüdistus muu hulgas viha õhutamises ametnike vastu ja ebaseaduslikus andmete kogumises, kuna väidetavalt haldas ta Telegramis kanalit, mis avalikustas Valgevene julgeolekutöötajate isikuandmeid.
2022. aasta mais mõistis Valgevene kohus Sapega kuueks aastaks vangi. Raadio Vaba Euroopa kohaselt töötab naine karistuskoloonias õmblejana ning kirjas emale olla kurtnud, et tööd tuleb teha pausideta ja tema tervis on stressi tõttu kehv. Ühes kirjas palus ta emalt ka, et viimane aitaks tal kolooniast pääseda.
Selle aasta hakul palus Sapega Valgevene diktaatorilt Aljaksandr Lukašenkalt armu, kuid tema taotlus lükati tagasi.
Valgevene opositsioon on nimetanud Sapegat olukorra kaasohvriks, eriti arvestades, et naist näib olevat tabanud palju karmim kohtlemine kui tema toonast kallimat Pratasevitšit. «Ta tõesti sattus valesse kohta vale mehega ja sellepärast võeti ta kinni,» ütles mullu Vilniuses tegutseva Vytautas Suure ülikooli valgevenelasest politoloog Tatsiana Tšulitskaja.
Opositsioonijuht Svjatlana Tsihhanovskaja nimetas Sapegat diktatuuri ohvriks ja Prataševitši vastu suunatud rünnaku kaaskannatajaks.
A year after the unprecedented @Ryanair aircraft hijack in Minsk, the regime sentenced Sofia Sapega to 6 years in prison. She became collateral damage to Lukashenka's attack on her boyfriend Pratasevich. I am sorry for Sofia & her family. No one should suffer from dictatorship. pic.twitter.com/G9YLqy5iyf
— Sviatlana Tsikhanouskaya (@Tsihanouskaya) May 6, 2022
Pratasevitš on väitnud, et tema ei tirinud Sapegat kuhugi kaasa ja naine oli opositsiooniaktivist juba enne nende kohtumist Vilniuses. «Sonja mõisteti süüdi oma tõeliste tegude eest, mitte minuga suhtes olemise eest,» kirjutas Pratasevitš ise pärast seda, kui kohus mullu naise vangi mõistis.
Ühtlasi väitis Pratasevitš, et kuus aastat trellide taga pole sugugi kõige hullem karistus ja lisas, et paar oli suhtele tegelikult lõpu teinud juba enne, kui astus saatuslikule Vilniuse lennule. Kohe Sapega karistuse järel teatas Pratasevitš ka abiellumisest teise naisega.
«See näeb tõesti halb välja – su endine tüdruk mõisteti kuueks aastaks vangi ja järgmisel päeval teatad sa abiellumisest,» ütles toona Tšulitskaja. «Loomulikult inimesed arutasid selle üle. See ei jäta Raman Pratasevitšist hea poisi muljet.»