Saada vihje

Leegionäride mälestuspäeva üritused lõppesid rahumeelselt

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Läti veteranid lõid Vabadussamba juures laulu lahti.
Läti veteranid lõid Vabadussamba juures laulu lahti. Foto: SCANPIX

Vastuolulisi reaktsioone pälviv Läti leegionäride iga-aastane mälestusrongkäik lõppes Riias täna pärastlõunal vahejuhtumiteta.

Pärast rongkäiku lõppemist Vabadussamba juures ja pärgade asetamist hakkas rahvahulk laiali minema, ehkki osa osalenuist jäi kohale, et muljeid vahetada.

Mitukümmend natsismivastase ühenduse aktivisti, kes olid korraldanud protesti, seisid turvaaia taga, ent hakkasid samuti oma loosungeid maha võtma ning laiali minema.

Sündmuspaigalt on lahkunud ka osa üritusi turvanud politseinikest.

Oma meeleavalduse leegionäride mälestuspäeva puhul korraldas täna Vabadussamba juures pea kolm vastandlike vaadetega rühmitust

Patriootiline ühendus Daugava Pistrikud, mille asutajateks olid Teise maailmasõja järel eksiili suundunud lätlased, ning tuntud radikaalne natsionalist Uldis Freimanis korraldasid üritused, millel austati Läti leegionäre. Natsismivastane ühendus, mis esindab vastasrinnet, avaldas leegionäride sidemete pärast natsidega meelt rongkäigu vastu.

Politsei võttis reedeste ürituste käigus kinni kolm inimest. Üks neist võeti kinni natsliku sümboolika, teine nõukogude sümboolika omamise tõttu ning kolmas avaliku korra rikkumise pärast.

Lätis tähistatakse 16. märtsil leegionäride mälestuspäeva. Lätis mälestatakse leegionäre Nõukogude okupatsiooni vastu ja Läti vabaduse eest võitlemise pärast, ent seotus natsi-Saksamaaga on andnud Venemaale põhjust süüdistada Lätit natsismi soosimises.

16. märtsil Vabadussamba juures toimuva Relva-SS-i Läti leegioni marsid pälvivad igal aastal rahvusvahelist vastukaja. Hoolimata endiste leegionäride katsetest selgitada, et nad ei olnud SS-i liikmed, nimetatakse neid väljaspool Lätit tavaliselt SS-lasteks.

Läti Leegion loodi 1943. aasta veebruaris, ent 16. märts valiti mälestuspäevaks, kuna 1944. aastal pidasid 15. ja 19. diviis ägedaid lahinguid Nõukogude Punaarmeega Venemaal Opotška rajoonis Velikaja jõe ääres.

Läti Leegioni värvati 140 000 inimest ning umbes 50 000 neist surid sõjas või nõukogudeaegsete repressioonide tõttu.

Waffen- ehk Relva-SS, kuhu võisid kuuluda ka mittesakslased, oli mõeldud rindevõitluseks. Ühendriigid tunnistasid oma 1950. aasta deklaratsiooniga Waffen-SS-i Balti leegionid USA suhtes mittevaenulikeks organisatsioonideks.

Tagasi üles