Saada vihje

Pariis näeb Zelenskõi G7 kohtumisele toomises oma diplomaatilist edu

Copy
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron G7 tippkohtumisel Jaapanis.
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja Prantsusmaa president Emmanuel Macron G7 tippkohtumisel Jaapanis. Foto: UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE HANDOUT / EPA / Scanpix

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi saabus laupäeval Hisroshimasse G7 liidritega kohtuma Prantsusmaa valitsuse lennukiga – Pariis peab seda sammu oma suureks diplomaatiliseks eduks.

Zelenskõi tippkohtumisele toomine annab talle võimaluse suhelda mõne võtmeriigiga, kes on seni hoidunud toetamast Kiievit Venemaa sissetungi vastu. Prantsuse president Emmanuel Macron loodab, et see annab võimaluse olukorda muuta.

Macron, kes on saanud kriitikat oma väljaütlemiste pärast Ukraina-Venemaa rahuläbirääkimistel, on teinud lobitööd, et võimaldada Ukraina presidendil esitada oma seisukohti mõnele araabia, aga ka India ja Brasiilia liidrile, kes on samuti Jaapanisse kutsutud.

Nädal tagasi, kui Prantsuse riigipea võõrustas Élysée palees õhtusöögil oma Ukraina kolleegi, oli Macroni nõuniku sõnul juba arutlusel idee, et Zelenskõi osaleks peamiste lääneliitlaste tippkohtumisel, kuid logistika polnud veel selge.

Lõpuks esitas Kiiev ametliku taotluse.

«Nad küsisid meilt kolmapäeval, kas saame neid neljapäeval transportida. Me vastasime jah,» ütles Prantsuse presidendiameti anonüümsust palunud töötaja.

Prantsuse õhujõudude Airbus A330 võttis Zelenskõi Poola piiril peale ja lennutas ta esmalt Saudi Araabiasse, kus ta esines reedel pöördumisega Araabia Liiga tippkohtumisel. Seejärel aga sõitis laupäeval Jaapanisse, et alustada kohe kahepoolseid kohtumisi.

Koos Macroni Ukraina-nõuniku ja endise Kiievi-suursaadiku Isabelle Dumontiga valmistus Zelenskõi lennuki pardal oma missiooniks «väga hoolikalt», ütles Prantsuse pool.

Hiroshima hotellis Zelenskõid tervitades avaldas Macron lootust, et tippkohtumise kõrvalt toimuvad kõnelused pakuvad Kiievile «unikaalset võimalust».

«Ma arvan, et see võib mängu muuta,» ütles Macron.

Zelenskõi kinnitas Macronile, et sai juba eelmisel päeval araabia riikidest «väga positiivseid signaale».

Zelenskõi on teinud ettepaneku korraldada Ukraina teemal rahvusvaheline rahutippkohtumine ja soovib koondada oma eesmärgi taha võimalikult palju riike.

Pariis usub, et selleks on Zelenskõi jaoks ülitähtis suhelda üks-ühele võtmetähtsusega juhtidega, nagu India peaminister Narendra Modi, kes on hoidunud Venemaa sissetungi hukka mõistmast, või Brasiilia president Luiz Inácio Lula da Silva, kes pole Ukrainasse relvi saatnud ega Venemaa-vastaste sanktsioonidega liitunud.

Modi laupäevane kohtumine Zelenskõiga andis põhjust optimismiks.

«Ma võin teile kinnitada, et selle lahendamiseks teevad India ja mina isiklikult kõik endast oleneva,» ütles Modi Zelenskõile.

Élysée sõnul kavatseb ka Lula kohtuda Hisroshimas oma Ukraina kolleegiga, kuigi Brasiilia ametiisikud pole seda veel kinnitanud.

«Me suutsime veenda G7 eesistujariiki Jaapanit» mitte üksnes kutsuma president Zelenskõid Hiroshimasse, vaid lubama tal suhelda nende tärkava turumajandusega riikidega ka pühapäevale kavandatud lõppistungil, ütles Prantsuse ametnik.

«See on Prantsusmaa algatus.»

Pariis loodab pühapäeval toimuva tippkohtumise lõpuks tugevat deklaratsiooni, mis näitaks rahvusvahelist ühtsust «Ukraina suveräänsuse ja territoriaalse terviklikkuse austamise» ning vajaduse osas «luua üheskoos tingimused rahuks».

Prantsusmaa jõupingutus tuleb ajal, mil USA president Joe Biden teatas sel nädalal otsusest toetada moodsate sõjalennukite, sealhulgas F16 tarnimist Ukrainale ja selle tarvis pilootide koolitamist. See on samm, mida Zelenskõi on kaua taotlenud.

Prantsusmaa on teatanud, et on valmis Ukraina piloote välja õpetama niipea, kui ihaldatud lennukid Ukrainasse jõuavad.

Tagasi üles