P, 11.06.2023

«DEPORTEERIMINE» ⟩ Lätis karistati väljaannet sõna «deporteerimine» «ebaõige» kasutamise eest

rus.tvnet.lv/LETA
Facebook Twitter
Comments
TVNET GRUPA büroo aknad Ukraina lipuvärvides.
TVNET GRUPA büroo aknad Ukraina lipuvärvides. Foto: TVNET GRUPA

Lätis määras riiklik elektroonilise meedia nõukogu (NEPLP) TVNET GRUPA-le 8500 euro suuruse haldustrahvi, kuna nad kasutasid regulaatori hinnangul sõna «deporteerimine» valesti, kirjutab portaal Rus.Postimees. Samas tuleneb NEPLP otsusest, et seda sõna ei kasutanud algselt mitte väljaanne ise, vaid üks Seimi saadik, kes andis intervjuu RUS TVNETi saatele «Kes teile maksab?».

TVNET GRUPA peatoimetaja Toms Ostrovskis ütles LETA-le, et selline NEPLP tegevus õõnestab demokraatia aluseid Lätis. Meedia vaidlustab NEPLP otsuse kohtus.

NEPLP-l on õigus kontrollida elektroonilist meediat, traditsiooniliselt televisiooni ja raadiot, kuid juba mitu aastat on regulaator jälginud ka vastavas registris registreeritud tellitavaid teenusepakkujaid. Sinna kuuluvad kaks suurimat Läti internetiportaali – TVNET ja Delfi.

TVNETi saatetsükli «Kes teile maksab?» venekeelse versiooni saatejuhid Vadim Radionov ja Erika Staškevitš intervjueerisid Seimi saadikut Aleksei Roslikovi (erakond «Stabilitātei!», tõlkes «Stabiilsuse eest!»).

Nagu NEPLP otsuses kirjas on, esitati saates immigratsiooniseaduse võimalike muudatuste arutamisel teadlikult valeinfot, nimelt väideti, et võimalikud immigratsiooniseaduse muudatused näevad ette Läti elanike riigist väljasaatmise või deporteerimise, kui nad ei ole esitanud taotlust riigikeele eksami sooritamiseks ja Euroopa Liidu alalise elaniku staatuse saamiseks.

NEPLP kinnitab, et sisuliselt ei tähenda need immigratsiooniseaduse muudatused deporteerimist, vaid Venemaa ja Valgevene kodanike võimalikku väljasaatmist oma kodakondsusriiki, kui nad ei täida EL-i alalise elaniku staatuse taotlemise seaduse nõudeid. Väljaannet karistati «täpsuse ja neutraalsuse säilitamata jätmise eest».

Otsuse saab kümne tööpäeva jooksul edasi kaevata Riia linnakohtusse.

«Austan NEPLP sõltumatust, kuid TVNETi karistamise otsus tekitab palju küsimusi, millele tuleb praegu vastata. Demokraatlikus riigis ütlevad viimase sõna kohtud, kuid isegi hübriidsõja tingimustes on sõnavabadus ja meedia sõltumatus hädavajalikud,» ütles Läti välisminister Edgars Rinkēvičs .

Ostrovskis ütles agentuurile LETA, et NEPLPi otsus Lätis tähendab meedia jaoks keelatud sõnade ja keelatud isikute nimekirja, mida ja keda teatud kontekstis ei tohi avaldada.

«NEPLP, kas olete päriselt aru kaotanud? Mis tsensuur see on? Te unustasite, kus me elame. See pole Venemaa, on aeg ärgata. See on TSENSUUR!!!» kommenteeris ajakirjanik Inga Springe.

«Ajakirjanikel keelatakse küsitleda inimesi, kelle arvamus ei lange kokku võimuerakondade ideoloogiaga, sest NEPLP trahvib kõiki, võttes õiguslikuks aluseks TVNETi trahvimise pretsedendi,» ütles Ostrovskis.

TVNET GRUPA peatoimetaja märkis, et Euroopas on sõna «deporteerimine» laialdaselt ja sageli tarvitatav riikliku immigratsioonipoliitika seadusandlik termin ning seda ei kasutata ainult ajalooliste sündmuste kohta enne ja pärast teist maailmasõda Lätis.

Samuti rõhutas Ostrovskis, et TVNET GRUPAt karistati mitte ainult sõna «deporteerimine» kasutamise eest, vaid ka intervjuu eest Seimi liikmega, kelle arvamus ei lange kokku juhtivate erakondade seisukohaga.

«Ajakirjaniku kohustus ei ole kajastada riigiametnike või riigistruktuuride arvamusi, vaid anda hääl neile, kelle arvamused ei kattu või lähevad isegi vastuollu võimu, meediatoimetajate või mõne ühiskonnagrupi seisukohtadega,» rõhutas TVNET GRUPA peatoimetaja.

Ostrovskis väljendas veendumust, et NEPLP selline tegevus õõnestab Läti demokraatia aluseid.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles