T, 3.10.2023

Iisraellased avaldasid taas meelt riigi õigussüsteemi muutmise vastu

Facebook
Comments
Massimeeleavaldus Tel Avivis Iisraeli valitsuse plaanide vastu korraldada ümber riigi õigussüsteem.
Massimeeleavaldus Tel Avivis Iisraeli valitsuse plaanide vastu korraldada ümber riigi õigussüsteem. Foto: JACK GUEZ / AFP / Scanpix

Kümned tuhanded iisraellased kogunesid eile iganädalastele meeleavaldustele peaminister Benjamin Netanyahu paremradikaalse valitsuse plaanide vastu korraldada ümber riigi õigussüsteem.

Massimeeleavaldused on jõudnud 21. nädalasse. Selle nädala protestid toimusid mõned päevad pärast seda, kui Netanyahu ultraortodokssete ja marurahvuslike erakondade koalitsioon võttis vastu uue kaheaastase eelarve.

Suurim meeleavaldus toimus Tel Avivis, tõmmates ligi tuhandeid lippe lehvitavaid protestijaid.

Uue eelarve vastuvõtmine võib anda teatava stabiilsuse Iisraeli kõigi aegade radikaalseima valitsuse jaoks. Samas näis see ka õhutavat meeleavaldajate arvamust, et Netanyahu pöördub pigem oma usuliste liitlaste poole, selle asemel et ta tegelda laiemalt ühiskonna majandusprobleemidega.

Rohujuuretasandi protestide korraldajad nimetavad neid demokraatia päästmise liikumiseks. Nende sõnul hävitaksid valitsuse plaanid nõrgestada ülemkohut riigi tasakaalu ning ohustaksid Iisraeli demokraatiat.

Kohtusüsteemi ümberkorraldamise pooldajad ütlevad, et seda on vaja ülemkohtu liigse innukuse ohjeldamiseks.

Netanyahu lükkas kavandatud muudatused märtsis edasi, kuid meeleavalduste korraldajad on lubanud proteste jätkata, kuni plaanidest on loobutud.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles