IAEA juht kutsus Moskvat ja Kiievit täitma Zaporižžja osas konkreetseid põhimõtteid

Copy
Ukraina Zaporižžja tuumajaam.
Ukraina Zaporižžja tuumajaam. Foto: ANDREY BORODULIN / AFP / Scanpix

ÜRO tuumajärelevalveagentuuri juht Rafael Grossi kutsus eile Venemaad ja Ukrainat pidama kinni «konkreetsetest põhimõtetest» hoidmaks ära katastroofi Zaporižžja tuumajaamas.

Ukraina kaguosas asuva Euroopa suurima tuumajaama turvalisus on olnud suur mureallikas sestpeale, kui Vene väed selle rohkem kui aasta tagasi hõivasid.

Ukraina oodatava vastupealetungi eel on hirm võimaliku tuumaõnnetuse pärast veelgi suurenenud.

Rahvusvahelise Aatomienergiaagentuuri (IAEA) peadirektor Grossi teavitas New Yorgis ÜRO Julgeolekunõukogu oma ettepanekutest tagada tuumajaama ohutus.

Märtsis tuumajaama külastanud Grossi ütles nõukogu liikmesriikide suursaadikutele, et «ei tohi olla mitte mingisugust rünnakut tuumajaamast või selle vastu».

Ta rõhutas, et Zaporižžja tuumajaama ei tohi kasutada sellise relvastuse nagu raketiheitjad, suurtükisüsteemid ja laskemoon ning tankid hoidmiseks või baasina sõjaväelastele.

Grossi sõnul tuleb teha jõupingutusi tagamaks tuumajaama pidev varustatus elektriga.

«Kõiki struktuure, süsteeme ja komponente, mis on tähtsad jaama turvaliseks töötamiseks, tuleb kaitsta rünnakute või sabotaaži eest,» lisas ta.

Grossi kutsus kõiki pooli neid põhimõtteid järgima, lisades, et IAEA kavatseb alustada nendest kinnipidamise vaatlemist kohapeal.

«Need põhimõtted ei ole kellegi kahjuks, vaid kõigi kasuks,» rõhutas ta.

Zaporižžja tuumajaam kattis kunagi umbes viiendiku Ukraina elektrivajadusest ning jätkas tegevust ka sõja esimestel kuudel. Septembris aga elektritootmine peatati.

Ükski kuuest reaktorist praegu elektrit ei tooda, kuid tuumajaam on endiselt ühendatud Ukraina elektrivõrku oma vajaduste katmiseks, seal hulgas reaktorite jahutamiseks.

Tagasi üles