E, 25.09.2023

FOTOD ⟩ Karis ja Sipsik mälestasid Kiievis sõjas hukkunud lapsi

Mikk Salu
, ajakirjanik
Facebook
Comments
President Karis Kiievis lapsi mälestamas
President Karis Kiievis lapsi mälestamas Foto: Raigo Pajula

Tänasel lastepäeval Kiievit külastanud president Alar Karis asetas sõjas hukkunud laste mälestuspaigale mänguasja – Eestist toodud Sipsiku nuku. See on Ukrainas välja kujunenud tava – väliskülalised toovad sellele mälestuspaigale mänguasju. «Iga sõda on sõda laste vastu,» ütles Karis Kiievis peetud kõnes.

Kui palju on Ukrainas sõja ajal lapsi surma saanud või kadunuks jäänud, keegi täpselt ei tea. Erinevad allikad räägivad 500–1000 surnust, lisaks vigastatud ja haavatud. Eriti suur teadmatus on okupeeritud aladel toimuv. Hinnanguliselt on seal surma saanud 8000 tsiviilisikut, aga tegelik arv on päris kindlasti oluliselt kõrgem, tunnistasid ka Karisega kohtunud ukrainlased. Loodetavasti saab pärast sõja lõppu ette parema pildi.

Mälestuspaik Kiievis
Mälestuspaik Kiievis Foto: Raigo Pajula

Umbes 10 000 Ukraina last käib praegu Eesti koolis, nemad on ohutus kohas, ütles Karis. Muu hulgas kirjeldas ta möödunud aastal Butšast Tallinnasse jõudnud Maša saatust: tüdrukul on Eestis turvaline, kuid sellegipoolest vaevavad teda paanikahäired ning ta tunneb puudust oma isast.

Karis avas Ukraina presidendi abikaasa Olena Zelenska korraldatud rahvusvahelise lastepäeva virtuaalse foorumi, mille juhtlause on «Pere igale lapsele». Avamisel kõnelesid veel Ukraina ombudsman Dmitro Lubinets, Ukraina presidendi kantselei asejuht Yulia Sokolovska ning UNICEFi heatahte saadik Orlando Bloom.

Tapetuid ei too muidugi enam keegi tagasi, aga näiteks Venemaale veetud laste tagasitoomine on ka üks osa Ukraina välja pakutud 10-punktilisest rahuplaanist. «Deporteeritud Ukraina laste tagasitoomine on meie kõigi kohus nii täna kui homme,» ütles president Karis Kiievis.

Eestis armastatud Sipsik Kiievi mälestuspaigas
Eestis armastatud Sipsik Kiievi mälestuspaigas Foto: Raigo Pajula
Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles