T, 3.10.2023

Blinken: Ukraina sõda on Venemaa jaoks strateegiline ebaõnnestumine

Facebook
Comments 1
USA välisminister Antony Blinken esinemas 2. juunil 2023 Helsingis
USA välisminister Antony Blinken esinemas 2. juunil 2023 Helsingis Foto: Emmi Korhonen / Lehtikuva via AP / Scanpix

Ukraina sõda on Venemaa jaoks strateegiline ebaõnnestumine, ütles USA välisminister Antony Blinken täna Soomes viitega lääneriikide ühtsuse tugevnemisele ja Moskva tohututele kaotustele.

«(President Vladimir) Putini agressioonisõda Ukraina vastu on olnud strateegiline ebaõnnestumine, mis suuresti vähendab Venemaa sõjalist, majanduslikku ja diplomaatilist jõudu ning mõju aastateks,» ütles Blinken Helsingis peetud kõnes.

«Kui vaadata president Putini pikaajalisi strateegilisi sihte ja eesmärke, siis pole küsimust: Venemaa on märkimisväärselt halvemas olukorras täna kui see oli enne täiemahulist invasiooni,» rääkis Blinken Helsingi linnavalitsuses püünel, mis oli palistatud USA lippudega.

Blinken viitas Venemaa kaotustele lahinguväljal ja turgudel Euroopas, aga ka Soome pääsemisele NATO perre.

«Kreml väitis sageli, et sel on maailmas tugevuselt teine sõjavägi – ja paljud uskusid seda. Täna näevad paljud, et Venemaa on tugevuselt teine sõjavägi Ukrainas,» ütles Blinken ja kutsus öelduga publikus esile naerupahvakuid.

Blinkeni sõnul on ülimalt oluline tugevdada Ukrainat enne igasuguse rahuleppe sõlmimist agressorriigi Venemaa autoritaarse presidendi Vladimir Putiniga.

«Just nimelt seetõttu, et meil puuduvad illusioonid Putini pürgimuste suhtes, usume, et tugevam Ukraina, mis on võimeline heidutama ja kaitsma end võimalike tulevaste agressioonide vastu, on eeldus tähendusrikka diplomaatia ja tegeliku rahu jaoks,» ütles USA välisminister.

Ukraina sõda tugevdas ka USA otsusekindlust ükskõik millise Hiinast lähtuva ohu suhtes, rõhutas ta.

«Meie tugi Ukrainale ei ole nõrgendanud meie võimekusi tulla toime võimalike ohtudega Hiinalt või ükskõik kust mujalt – see on neid vaid tugevdanud,» lausus Blinken.

Facebook
Comments 1

Märksõnad

Tagasi üles