T, 3.10.2023

USA seab Hiina tulevaste relvastuskontrolli püüdluste keskmesse

Facebook
Comments
Hiina mandritevahelised strateegilised tuumaraketid Dongfeng-41.
Hiina mandritevahelised strateegilised tuumaraketid Dongfeng-41. Foto: Tao Liang via www.imago-images.de / Scanpix

Valge Maja kõrge ametnik kavatseb täna kaitsta seisukohta, mille järgi asetab USA kasvava tuumariigi Hiina tulevaste relvastuskontrolli püüdluste keskmesse koos Venemaaga.

Riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan peab kõne riikliku relvastuskontrolli ühenduse iga-aastasel kohtumisel Washingtonis, kus toob välja president Joe Bideni administratsiooni kava, kuidas navigeerida kiirelt muutuval strateegiliste tuumarelvade maastikul, ütlesid kõrged ametnikud.

Lahendamist vajava keerulise sõlmprobleemi keskmes on läbirääkimised Hiinaga selle kiirelt kasvava arsenali üle ja mure üleilmse mõju suurenemise pärast, kui et keskenduta ainuüksi Moskvale, nii nagu seda tehti külma sõja ajal.

Seoses viimase USA-Venemaa relvastuskontrolli leppega (Uus START), mis on juba surnud ja mille tähtaeg lõppeb 2026. aastal, kavatseb Sullivan öelda, et USA soovib sõlmida uue leppe, ent selle üle ei ole võimalik läbirääkimisi pidada, ilma et selle puhul arvestataks ka Hiinaga.

Bideni administratsioon peab mõistma Hiina soovi võtta osa märksa sisukamast dialoogist USA-ga nende arsenali suuruse, sõjaliste jõudude kuju ja igasuguste poliitiliste hoiakute muutuse tõttu, mis kõik mõjutavad ameeriklaste enda positsiooni tulevikus, märkis üks ametnikest.

See omakorda mõjutab aga ameeriklaste võimekust jõuda mingisuguselegi leppele venelastega, reaalsus, mil on lainetusefekt ka teistele end määratlenud tuumariikidele, Suurbritanniale ja Prantsusmaale.

Kuna Washingtoni suhted Venemaa autoritaarse presidendi Vladimir Putini Venemaaga on täielikult ning Pekingiga peaaegu seiskunud, siis ameeriklasi ootab ees keeruline teekond.

Ühe ametniku hinnangul ei ole olnud Hiinaga strateegiliste ja tuumaküsimuste puhul sellist sisulist dialoogi nagu Washington oleks oodanud.

«Arvan, et me loodame rohkem värsket diplomaatilist huvi stabiliseerida praegust suhet,» sõnas ta.

Veebruaris kuulutas Putin, et Venemaa peatab oma osaluse Uues START leppes, mis on külma sõja aegne lepe, millega piiratakse tuumalõhkepeade arvu ning mis võimaldab kummalgi osapoolel teise arsenalil silma peal hoida.

USA välisministeerium teatas neljapäeval, et on astunud peegelmeetmena vastusamme, mis tähendab leppe erinevate osade peatamist, sealhulgas kohapealsete inspektsioonide ja andmevahetuse osas.

Veel üks laiem teema, mida Sullivan oma kõnes puudutab, on ametnike sõnul ameeriklaste katsed luua normid ja reeglid vastutusrikkaks käitumiseks nii tehisintellekti, kosmose temaatika kui ka teiste kõrgtehnoloogiliste valdkondade osas.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles