E, 2.10.2023

ÜRO: metamfetamiini kaubandus vohab Aasia Kuldses kolmnurgas jätkuvalt

Facebook
Comments
Tais konfiskeeritud 1,2 tonni metamfetamiini. Foto on illustratiivne.
Tais konfiskeeritud 1,2 tonni metamfetamiini. Foto on illustratiivne. Foto: RUNGROJ YONGRIT / EPA / Scanpix

Tohutult tulus metamfetamiini ja muude uimastite kaubandus Kagu-Aasia väikeses Kuldse kolmnurga piirkonnas ei näita raugemise märke, hoiatas täna ÜRO narkootikumide ja kuritegevuse vastane büroo (UNODC).

"Jätkuvalt toodetakse suuri koguseid metamfetamiini ja smugeldatakse seda sisse ja välja sellest piirkonnast, samas kui ketamiini ja teiste sünteetiliste uimastite tootmine on laienenud," märkis büroo oma 2023. aasta raportis "Sünteetilised uimastid Ida- ja Kagu-Aasias".

Tegu on esimese ülevaatega pärast seda, kui piirid taasavati pärast COVID-19 pandeemiat.

Raportist selgub muster, mille kohaselt kuritegelikud ühendused taastavad oma jõudu pandeemiaeelsele ajale ning muudavad märkimisväärselt smugeldamiskanaleid.

Lõviosa metamfetamiinist tablettide ja kristalliseeritud methi (crystal meth) tuleb piirkonnast, mida tuntakse ka kui Kuldset kolmurka, kus kohtuvad Myanmari, Laose ja Tai piirid.

Oopiumi ja heroiini tootmine õitses sealses piirkonnas peamiselt seetõttu, et Myanmari kauges idaosariigis Shanis valitses seadusetus. See piirkond, millest suur osa on tihe mets, on erinevate etniliste vähemuste omakaitsevägede territoorium. Suur osa neist rühmitustest teevad koostööd ka kuritegelike ühendustega.

"Metamfetamiin on jätkuvalt enimkasutatav uimasti Ida- ja Kagu-Aasias ning selline kasutamine on suurenenud viimase aastakümne jooksul," märkis ülevaade.

Seda on samuti kergem valmistada tööstuslikul skaalal kui oopiumi, mis nõuab märksa rohkem tööd, ning millest saadakse ka heroiini. Uimastit levitatakse sealt edasi nii maitsi, meritsi, kui õhutsi kõikjale Aasias ja Vaikse ookeani piirkonnas.

Pea igal aastal on täheldatud rekordilisi metamfetamiini konfiskeerimisi viimasel kümnendil kõikjal Ida- ja Kagu-Aasias, ent hiljutisimad andmed näitavad, et tabatud uimastite koguarv kahanes 2022. aastal 151 tonnini, selgub raportist.

Kui tavapäraselt seostatakse konfiskeerimiste vähenemist tootmise vähenemisega, siis raporti kohaselt saab välja lugeda muudest näitajatest, nagu vahistamised, uimastite saadavus tänaval, selle puhtuse aste, rekordmadalad hulgimüügi- ja tänavahinnad ja ka ravile minek, et varustus on jätkuvalt väga suur või püsinud muutumatuna kõrgel.

ÜRO büroo väljendas ühtlasi muret, et viimasel ajal on muutunud Kambodža üheks võtmekoridoriks smugeldajate jaoks ning osaliselt on sinna liikunud ka tootmist piirkondliku turu tarbeks.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles