E, 2.10.2023

NATO uus «külma sõja» struktuur annab võtmerolli lubaduste täitmisega kimpus Saksamaale

Facebook
Comments
Saksa Bundeswehri tankid Leopard 2A6 Leedus Pabradė harjutusalal.
Saksa Bundeswehri tankid Leopard 2A6 Leedus Pabradė harjutusalal. Foto: Mindaugas Kulbis / AP / Scanpix

Pisut enam kui kuu aja pärast Vilniuse toimuval NATO tippkohtumisel on plaanis kokku leppida alliansi uues sõjalises struktuuris, milles allikate väitel peaks Saksamaa saama senisest suurema administratiivse ja logistilise tähtsuse ning mis eeldab Bundeswehri lahingvõimekuse olulist parandamist. Samas juba praegu on selge, et Berliin ei suuda ilmselt ootustele vastata.

Ajalehe Neue Zürcher Zeitung kohaselt on seni üsna vähe teada NATO liitlasvägede ülemjuhataja Euroopas kindral Christopher Cavoli juhtimisel koostatavast uuest sõjalisest kaitseplaanist, kuid ühe kõnealuse strateegia koostamisega seotud allika ning ühe pikaaegse NATO kõrge ametniku sõnul ootavad ees suured muutused.

Väidetavalt luuakse struktuur, mille sarnast pole eksisteerinud juba pikka aega. Belgias Monsis asuva NATO Euroopa vägede peakorteri ning Hollandis Brunssumis, Itaalias Napolis ja USAs Norfolkis paiknevate väejuhatuste alluvusse rajatakse Neue Zürcher Zeitungi kohaselt kaks armeestaapi – nn Põhjaarmee staap peaks tulema Saksamaale Wiesbadenisse ja Lõunaarmee staap Türgisse İzmiri.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles