T, 3.10.2023

Süüria opositsioon kutsub taaselustama kõnelusi Assadi režiimiga

Facebook
Comments
Bashar al-Assad
Bashar al-Assad Foto: -/AFP

Süüria opositsioon kutsus pühapäeval naasma liiva jooksnud ja ÜRO vahendatud kõneluste juurde autoritaarse riigipea Bashar al-Assadi režiimiga, mis on aastatepikkuse tõrjumise järel taas araabia riikide seas parketikõlbulikuks tunnistatud.

«Rahvusvahelised, regionaalsed ja Süüria tingimused pakuvad vastavaid tingimusi otsekõneluste naasmise juurde konkreetse kava ja ajaraamiga,» teatas Süüria Läbirääkimiste Komisjon (SNC) avalduses.

Kõnelused lahendada Süüria kriis seiskusid 2018. aastal seoses Assadi rolliga võimalike poliitiliste üleminekuvariantide puhul ning pärast mitut ebaõnnestunud vooru ÜRO vahendatud kõnelusi, mille eesmärk oli koostada uus põhiseadus.

SNC, kuhu kuuluvad esindajad ka peamisest poliitilisest opositsioonist Süüria Rahvuskoalitsioon, on olnud olulisimaid esindusi varasemates voorudes, mis peeti Genfis.

Pühapäeval tehtud avalduses pärast kaks päeva kestnud kohtumisi selles Šveitsi linnas, kutsus SNC «vennalikke ja sõbralikke riike toetama ÜRO jõupingutusi võtma tarvitusele kõik vajalikud otsused, rahuldama kõikehõlmavat poliitilist lahendust».

Avaldus kutsus üles jõudma lahendusni, mis oleks kooskõlas ÜRO Julgeolekunõukogu resolutsiooniga 2254, mis nägi ette poliitilise ülemineku maakaardi.

Süüria poliitiline opositsioon on kaotanud oma hoogu viimastel aastatel ning seisab kaugel sellest toest, mida regiooni erinevad riigid neile varem pakkusid.

Saudi Araabias mais korraldatud tippkohtumisel võtsid piirkonna liidrid Assadi tagasi Araabia Liigasse – tegemist oli tema esimese ülesastumisega araabia riikide organisatsioonis, mis peatas Süüria liikmesuse 2011. aastal seoses režiimi verise käekirjaga meeleavalduste mahasurumisel.

Konfliktis on tapetud enam kui pool miljonit ja oma kodust on olnud sunnitud põgenema miljonid inimesed.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles