T, 3.10.2023

Pariisi rendiratastelt avastati ootamatu poliitsõnum

Facebook
Comments
"Minu keha, minu valik." Foto on illustratiivne.
"Minu keha, minu valik." Foto on illustratiivne. Foto: Shutterstock

Prantsuse aktivistid kleepisid Vélib rendiratastele abordivastaseid sõnumeid. 

Kampaania tekitas pahameelt nii poliitikute kui naisõiguslaste seas.

Pariislaste ja turistide poolt sel kuul avastatud kleebised kujutavad loote kasvamist naerusuiseks poisiks ning küsimust: «ja kui te oleksite lasknud tal elada?»

Pariisi linnapea Anne Hidalgo nimetas aktivistide ettevõtmist vastuvõetamatuks ja ebaseaduslikuks. Prantsusmaa soolise võrdõiguslikkuse minister Isabelle Rome lubas, et riik ei lase kellelgi abordiõigusi õõnestada.

Tegevuse võttis omaks rühmitus nimega Les Survivants (pr. k. ellujääjad), selgub nende kodulehel avaldatud teates. Aktivistide sõnul viitab nende nimi inimestele, kes sündisid pärast 1975. aastat, mil Prantsusmaal abort legaliseeriti. «See on vastus jõupingutustele muuta abort Prantsusmaal põhiseaduslikuks õiguseks.»

Prantsuse naisõiguslaste ühenduse esindaja Suzy Rotjman sõnul näitab kampaania, et Prantsusmaa vajab abordiseaduste kindlustamist.  

«Me oleme mures, me oleme ettevaatlikud, sest teame, et see õigus võidakse alati vaidlustada - Ameerika Ühendriigid on seda tõestanud,» vahendas Rotjmani CNN. 

Prantsusmaa valitsus alustas abordiõiguste põhiseadusesse lisamise eelnõu 2022. aastal, kuid ettepanek takerdus alam- ja ülemkoja seadusandjate eriarvamustesse. 

Rahvusassamblee esindajad hääletasid eelnõu poolt, kuid konservatiivsem senat nõustus vaid abordi nimetamist «vabaduseks». Prantsuse õiguslikus kontekstis kaitseb valitsus «õigust» aktiivsemalt kui «vabadust». 

Pariisi avalikku jalgrattasüsteemi haldav ettevõte Vélib alustas kleepsukampaaniat korraldanud rühmituse vastu õiguslikke meetmeid.   «On šokeeriv, et mõned inimesed ignoreerivad kõiki reklaamieeskirju,» ütles Vélib' president Sylvain Raifaud oma avalduses, lisades, et süüdlased tuleb kohtu ette tuua.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles