E, 2.10.2023

Ungari peab Euroopa Liidu põgenikereformi vastuvõetamatuks

Facebook
Comments
Ungari peaminister peaminister Viktor Orbán.
Ungari peaminister peaminister Viktor Orbán. Foto: Andreea Alexandru/AP/Scanpix

Ungari teatas täna, et peab vastuvõetamatuks Euroopa Liidu kokkulepet, millega muudetakse asüülitaotlejate ja migrantide vastuvõtmise reegleid.

«Brüssel kuritarvitab oma võimu. Nad tahavad migrante jõuga Ungarisse ümber paigutada. See on vastuvõetamatu, nad tahavad muuta Ungari jõuga migrandiriigiks,» kirjutas peaminister Viktor Orbán Twitteris.

EL-i siseministrid jõudsid neljapäeval Luksemburgis kokkuleppele ühenduse reeglite läbivaatamises, et varjupaigataotlejate ja migrantide vastuvõtmist õiglasemalt jagada.

Kokkulepe nõudis EL-i riikide enamuse heakskiitu, mis pidid esindama vähemalt 65 protsenti liidu elanikkonnast. Konsensus sündis pärast aastaid kestnud vaidlusi.

Neljapäeval esitatud ettepanekus nõutakse EL-i riikide üksteise kohustuslikku aitamist, kuid annab selleks mitu võimalust.

EL-iriigid on eeskätt huvitatud varjupaigataotlejate jagamises, sest enamik neist siseneb ühenduse välispiiril asuvatesse riikidesse nagu Kreeka ja Itaalia.

Riikidel, kes keelduvad teistelt varjupaigataotlejaid üle võtmast, kasseeritakse iga isiku kohta 20 000 eurot Brüsseli hallatavasse fondi.

Poola ja Ungari hääletasid selle ettepaneku vastu. Bulgaaria, Malta, Leedu ja Slovakkia jäid erapooletuks.

«EL võtab liikmesriikidelt õiguse öelda, kes elab nende territooriumil,» ütles Ungari asesiseminister Bence Rétvári reedel riiklikule uudisteagentuurile MTI.

Tema sõnul lubab uus jaotusmehhanism «põhimõtteliselt illegaalsetel migrantidel ja inimkaubitsejatel, kes nad Euroopasse toovad, ise otsustada, kes hakkab Euroopas elama».

Rétvárit pahandas ka see, et mõned ettepanekud jagati neljapäeval välja «mõni minut, kõige rohkem pool tundi» enne hääletust.

«Rändemeelsed valitsused survestasid teisi liikmesriike ettepanekuid heaks kiitma,» süüdistas ta.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles