Saada vihje

Blinken alustas Pekingis pingete leevendamisele suunatud visiiti

USA välisminister Antony Blinken (paremalt teine) ja tema Hiina ametivend Qin Gang (vasakult teine) kohtusid Pekingis Diaoyutai aedades asuvas riiklikus külalistemajas.
USA välisminister Antony Blinken (paremalt teine) ja tema Hiina ametivend Qin Gang (vasakult teine) kohtusid Pekingis Diaoyutai aedades asuvas riiklikus külalistemajas. Foto: LEAH MILLIS / AFP / Scanpix

USA välisminister Antony Blinken alustas pühapäeval Hiinas kõnelusi; tegemist on kõrgeima tasemega Ühendriikide ametniku külaskäiguga viimase pea viie aasta jooksul.

Mõlemad pooled on väljendanud vaospeetud lootust parandada suhtlust ja ennetada konflikte, kusjuures maailma kaks suurimat majandust on paljudes küsimustes tülis alates kaubandusest ning lõpetades tehnoloogia ja piirkondliku julgeolekuga.

Blinken ja ta abilised avasid kahepäevase visiidi, kohtudes välisminister Qin Gangiga Pekingi iidsetes Diaoyutai aedades asuvas riigile kuuluvas villas, kus Hiina võõrustajad korraldavad hiljem piduliku õhtusöögi.

Qin ja Blinken kõndisid mööda punast vaipa ja surusid kätt kahe riigilipu kõrval, mis seisid kaljuseid mägesid ja lainetavaid pilvi kujutava maali ees.

Enne ärasõitu USA pealinnas kõneldes ütles Blinken, et püüab suhteid «vastutustundlikult hallata», leides viise, kuidas vältida riikidevahelisi «valearvestusi».

Blinken pidi visiidile saabuma juba neli kuud tagasi, pärast president Joe Bideni ja Hiina liidri Xi Jinpingi novembrikuist tippkohtumist Balil.

Kuid minister lükkas reisi järsult edasi, kui USA oli avastanud oma territooriumi kohal Hiina luureõhupalli.

Samas püüdis Biden pisendada õhupalliga seotud vahejuhtumit enne Blinkeni visiiti.

«Ma ei arva, et (Hiina) juhtkond teadis, kus (õhupall) oli või teadis, mida see sisaldab või teadis, mis on teoksil,» ütles ta ajakirjanikele. «Arvan, et see oli rohkem piinlikkust valmistav kui tahtlik.»

Biden väljendas ühtlasi lootust kohtuda taas Xiga ning meenutas nende pikka ja südamlikku kohtumist G20 tippkohtumise raames novembris, mil lepiti kokku Blinkeni visiidis.

«Loodan, et järgnevatel kuudel kohtun ma uuesti Xiga ja me räägime legitiimsetest erinevustest, mis meil on, aga ka sellest, kuidas on valdkondi, mille puhul me saame hästi läbi,» ütles Biden.

Pekingi välisministeeriumi abiminister Hua Chunying säutsus pühapäeval, et loodab Blinkeni kohtumiselt Hiina-USA suhete tagasi tüürimist neisse vetesse, mille puhul kaks riigipead Balil kokku leppisid.

Tõenäoliselt võtavad Biden ja Xi osa septembris India pealinnas New Delhis aset leidvalt G20 tööstusriikide tippkohtumiselt. Lisaks on Xi saanud kutse külastada novembris San Franciscot, kui Ühendriigid võõrustavad Aasia ja Vaikse ookeani majanduskoostöö foorumit.

Ühendriigid ja Hiina ei ole samal lehel reas teemades, muuhulgas kaubandusküsimustes, tehnoloogiat puudutavas, aga ka Taiwaniga seonduvas.

Peking ei ole välistanud Taiwani hõivamist jõuga ning on korraldanud alates mullu augustist mitmel korral sõjalisi õppusi lahingmoonaga, vastuseks USA toonase esindajatekoja spiikri Nancy Pelosi vastuolulisele külaskäigule Taipeisse.

Blinkeni visiidi eel ütles Hiina välisministeeriumi pressiesindaja Wang Wenbin, et Washington peab «austama Hiina tuumikmuresid» ja «minetama illusiooni Hiinaga tegelemisest jõupositsioonilt».

Washington on kritiseerinud ka korduvalt Hiinat inimõiguste peal tallamises. Blinkeni visiit on esimene mõne USA kabinetiliikme külaskäik Hiinasse pärast seda, kui Ühendriigid süüdistasid Pekingit genotsiidis valdavalt moslemitest uiguuride vastu.

Bideni administratsiooni fookus on hoida oma liitlased asjadega kursis, seetõttu vestles Blinken oma 20-tunnisel lennureisil üle Vaikse ookeani ka oma Jaapani ja Lõuna-Korea ametivennaga.

Bideni riikliku julgeoleku nõunik Jake Sullivan sõitis Tokyosse, kus osaleb kolmepoolsel kohtumisel, millest võtavad osa Jaapan, Lõuna-Korea ja Filipiinid.

Viimati külastas Pekingit USA välisministritest Mike Pompeo 2018. aastal.

Kommentaarid
Tagasi üles