Saada vihje

Lõuna-Korea loobub «tapvatest küsimustest» sisseastumiseksamitel

Copy
Lõuna-Korea õpilased eksamil.
Lõuna-Korea õpilased eksamil. Foto: Chung Sung-Jun/AFP/Scanpix

Lõuna-Korea loobub nõndanimetatud tapvatest küsimustest ülikooli sisseastumiseksamitel, et kahandada sõltuvust lisaõpet pakkuvatest erakoolidest, lubas täna haridusministeerium.

Üheksa tundi kestvat iga-aastast eksamit «suneungi» teeb üle poole miljoni õpilase. See otsustab, millisesse ülikooli ta saab ning määrab edasise karjääri ja isegi abieluväljavaated.

Nn tapjaküsimustega, millele harilikust gümnaasiumi õppekavast vastust ei leia, selekteeritakse välja parimad.

See süsteem on tekitanud aga võidujooksu lisaharidusele kallites erakoolides, mida saavad endale lubada rikkamad vanemad.

«Ma teen kõik, mis minu kui haridusministri võimuses, et ei oleks riikliku haridussüsteemi väliseid küsimusi ja et eksam oleks võimalikult õiglane,» ütles haridusminister Lee Ju-ho esmaspäeval.

Teisipäeval kinnitas ministeerium Lee sõnu ja lubas reformi läbi viia.

Eksamite tähtsust kinnitavad erakorralised meetmed, mida võimud selle häirimiseta läbiviimiseks rakendavad. Nii näiteks peatatakse inglise keele kuulamistesti ajaks lennujaamades kõik lennud.

Lõuna-Korea äärmiselt konkurentsile orienteeritud haridussüsteemi peetakse ka teismeliste depressiooni ja kõrge enesetappude määra põhjuseks.

Statistikaameti andmetel kulutasid Lõuna-Korea pered kulutasid eelisel aastal alg-, põhi- ja keskkooliõpilaste eraharidusele üle 20 miljardi dollari.

See teeb kuus keskmiselt 320 dollarit õpilase kohta.

Tagasi üles