Saada vihje

Obama soovib koostöös Venemaaga kärpida tuumarelvastust

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Toimetaja: Jürgen Tamme
Copy
Vene Iskander-tüüpi raketikompleksid.
Vene Iskander-tüüpi raketikompleksid. Foto: SCANPIX

Ühendriikide president Barack Obama soovib oluliselt vähendada riigi tuumarelvastust ja sõlmida Venemaaga tuumaarsenali vähendamiseks kahepoolse lepingu.


Briti ajalehe The Times teatel soovib Obama alustada Venemaaga ambitsioonikaid desarmeerimiskõnelusi, mille eesmärgiks on vähendada mõlema riigi tuumarelvastust 80 protsendi võrra.

Kava kohaselt kärbiksid mõlemad riigid oma tuumalõhkepeade arvu tuhandeni, kuid tulemuse saavutamise nimel võivad Ühendriigid loobuda või ümber vaadata USA eelmise presidendi George W. Bushi administratsiooni ajal sõlmitud kokkuleppe, mis puudutab Poola pinnale kümne tõrjeraketi paigutamist ja Tšehhi territooriumile raketitõrjesüsteemi radari rajamist.

Läbirääkimisi tuumaarsenali vähendamise üle hakkab juhtima USA välisministeerium, kuid kõneluste koordineerimiseks soovib Obama asutada ka eribüroo, mida hakkab arvatavasti juhtima Bill Clintoni administratsiooni kuulunud Gary Samore.

Obama pole presidendina raketikilbi küsimust veel kommenteerinud, kuid on andnud mõista, et soovib kinnitust selle tehnoloogilisele töökindlusele.

Nii Obama kui ka Vene Föderatsiooni president Dmitri Medvedev on lubanud parandada kahe riigi vahelisi suhteid. Hea tahte avaldusena lubas Venemaa peatada Kaliningradi oblastisse Iskander-tüüpi raketikomplekside rajamise. Analüütikute hinnangul kõrvaldaks just raketikilbi küsimuse lahendamine peamise takistuse tuumaarsenali vähendamise teelt.

Obama on lubanud muuta tuumarelvastuse vähendamise oma presidentuuri üheks keskseks küsimuseks. Selle oluliseks eelduseks on aga 1991. aastal Moskvaga sõlmitud, kuid selle aasta detsembris aeguva USA-NSV Liidu strateegiliste relvade vähendamise lepingu (START) uuendamine.

2002. aastal leppisid USA ja Venemaa pärast pikka aega kestnud kõnelusi kokku, et kümne aasta jooksul vähendatakse tuumarelvalõhkepäid 1700 kuni 2200ni, kuid 2008. aasta jaanuaris oli Ühendriikidel üle 5000 ja Venemaal üle 8000 lõhkepea.

«Me kavatseme Venemaa uuesti kaasata traditsioonilisemasse, õiguslikult siduvasse relvastuse vähendamise protsessi,» ütles üks anonüümseks jääda soovinud USA administratsiooni esindaja.

«Me oleme valmis venelastega alustama laiemat dialoogi küsimustes, mis neile muret teevad,» lisas allikas, kelle sõnul poleks keegi üllatunud, kui lõhkepeade numbrit vähendatakse tuhandeni.

Obama hinnangul on USA ja Venemaa tuumarelvastuse piiramine eluliselt tähtis küsimus, et veenda Iraani-suguseid riike loobuma oma tuumaambitsioonidest.

Iga kokkulepe USA ja Venemaa vahel avaldaks survet ka teistele tuumariikidele, nagu näiteks 160 lõhkepead omavale Ühendkuningriigile, mis peaksid samuti oma varusid kärpima.

Tagasi üles