Tšehhi parlamendisaadikud viivitavad Lissaboni lepinguga

Lissaboni lepingu ratifitseerimisprotsess kulgeb Tšehhi Vabariigis raskelt.

FOTO: Reuters / Scanpix

Tšehhi parlamendi alamkoda lükkas täna Lissaboni lepingu hääletuse edasi 17. veebruarile.


Edasi lükkamise poolt hääletas 200 seadusandjast 115. Seda toetasid nii valitsuskoalitsiooni kuuluvad parempoolsed, kui ka opositsioonilised kommunistid, vahendas AFP.

Käesoleval poolaastal euroliidu eesistujamaa kohustusi täitev Tšehhi, on seni ainus ELi liikmesriik, mis pole alustanud reformilepingu ratifitseerimisprotsessi. Tšehhi parlament pidi Lissaboni lepingut arutama 3. veebruaril, kuid on seejärel hääletust pidevalt edasi lükanud.

Pärast alamkoda hääletab lepet ka ülemkoda ehk senat. Kui kahekojalise parlamendi mõlemad kojad on Lissaboni lepingu heaks kiitnud, peab sellele andma oma heakskiidu ka euroskeptiline president Václav Klaus.

Parlamendi otsusest olenemata on Klaus ähvardanud ratifitseerimisseadusele mitte alla kirjutada, sest tema hinnangul on see vastuolus Tšehhi suveräänsusega.

Lissaboni leppe jõustumiseks on vaja kõigi liikmesriikide heakskiitu, kuid möödunud aasta juunis toimunud esimesel rahvahääletusel kukkus reformilepe Iirimaal läbi. Siiski ei pea ülejäänud liikmesriigid ratifitseerimisprotsessi uuesti alustama, kui iirlased ELi institutsioone reformiva lepingu heaks kiidavad.

Tagasi üles