/nginx/o/2023/07/06/15438640t1he626.jpg)
USA rahandusminister Janet Yellen saabus täna neli päeva kestvale visiidile Hiinasse, mille raames ta peab kõnelusi tippametnikega.
Washingtonil on praegustes diplomaatilises keerulises olukorras eesmärk siluda suhteid maailma kahe suurema majanduse vahel. Mõne nädala eest väisas Pekingit USA välisminister Antony Blinken.
Sellele vaatamata on suhted jätkuvalt pingelised ning paari päeva eest teatas Peking, et kehtestab ekspordikontrollid olulistele metallidele, mida kasutatakse pooljuhtide tootmises, nagu gallium ja germaanium.
Yellen saabus Pekingisse veidi pärast kella viite pärastlõunal (9.00 GMT) ja teda tervitasid lennukist väljudes USA suursaadik Nicholas Burns ning Hiina rahandusministeeriumi ametnik Yang Yingming.
Minister püüab visiidi käigus laiendada kahe riigi suhtluskanaleid, et vältida vääritimõistmisi ja suurendada koostööd maailmamajanduse, kliimamuutuse, võlaprobleemide ja muu osas, ütles USA rahandusministeeriumi ametnik.
Samuti annab visiit ametnikele võimaluse arutada kummagi riigi kasvuväljavaateid ajal, mil tuntakse muret Hiina majanduse taastumise ja USA intressimäärade tõusu üle.
«Asjaolu, et ta veedab Pekingis neli päeva hoolimata tal lasuvast siseriiklikust ja rahvusvahelisest survest toob välja, kui suurt kaalu ta sellele visiidile omistab,» märkis mõttekoja Asia Society Policy Institute asepresident Wendy Cutler.
Suhete paranemine võib võtta aga aega, kuna Peking teatas visiidi eel plaanist kehtestada ekspordikontroll olulistele metallidele, samas kui Wall Street Journal kirjutas, et USA kaalub piirata Hiina ettevõtete ligipääsu USA pilvandmetöötluse teenustele.
Yelleni peetavate kõneluste üksikasju ei ole avaldatud, kuid analüütikud jälgivad lähedalt tema võimalikke kohtumisi Hiina asepeaministri He Lifengiga, kellest sai märtsis riigi kõrgeim majandusametnik.