Venemaal sündis eelmisel kuul rekordiliselt vähe lapsi, selgitas sõltumatu vene analüütik Rootsi rahvusringhäälingule (SVT). Lisaks vähenes riigi rahvaarv selle aasta esimeses veerandis ligi 190 000 inimese võrra.
Analüütik: Venemaad vaevab 90ndatega sarnane sünnikriis (1)
Sõltumatu vene demograaf Aleksei Rakša töötas varem Vene statistikaametis Rosstat.
Rosstat on seni avaldanud ainult aasta esimese nelja kuu sündimusstatistikat, kuid Rakša kogus andmeid kohalikest perekonnaseisuametitest ja näeb selget sündimuste arvu muutust.
«Vastsündinute arv läheneb samale rekordmadalale, mida võis täheldada 1999. aastal,» ütles Raksja SVT-le.
Psühholoogiline mõju
Aasta esimeses kvartalis vähenes Venemaa rahvaarv 189 000 inimese võrra. Need arvud ei sisalda ilmselt kõiki Ukrainas hukkunud vene sõdureid – sõltumatute ajakirjanike andmetel on neid ligi 27 000, kuid tegelik arv võib olla palju suurem, kirjutab SVT.
«Venemaa demograafiline olukord on üks halvemaid maailmas ja see avaldab olulist negatiivset mõju SKT [sisemajanduse kogutoodangu] kasvule,» kirjutas majandusteadlane Jevgeni Suvorov Telegramis.
Pärast Venemaa täiemahulist sissetungi Ukrainasse on riigist lahkunud sadu tuhandeid venelasi, paljud neist noored mehed. Jevgeni Suvorov usub, et sõda ja Putini poolt 2022. aasta väljakuulutatud nn osaline mobilisatsioon võivad panna paljud noored paarid, kes mõtlevad laste saamisele, oma plaane edasi lükkama.
«Võib-olla on sellel psühholoogiline mõju, sest inimesed on olukorra arengu suhtes ebakindlad,» ütles Rakša SVT-le.
90ndate kaja
Aleksei Rakša sõnul vähenes 1990ndatel sündide arv poole võrra ja tollal sündinud tüdrukud on nüüd sünnituseas. Demograaf lisab, et mõju avaldab ka asjaolu, et venelastel on viimase kümne aasta jooksul majanduslikult kehvemini läinud.
Venemaal elab 143 miljonit inimest. CIA World Factbook 2023 andmetel on riigis iga 100 naise kohta 86 meest.