Skip to footer
Saada vihje

IGOR TARO UKRAINA PÄEVIK Venelased püüavad ukrainlasi lõunarindelt Luhanski oblastisse meelitada (1)

Ukraina armee pataljoni Da Vinci hõivatud Vene mitmekordne raketiheitja TOS-1A  tulistamas Luhanski oblastis Kreminna lähedal rindel asuvate Vene positsioonide suunas reedel, 7. juulil 2023. Selle kere peal on kirjas Da Vinci, mis on lahingus hukkunud pataljoniülema Dmõtro Kotsjubailo koodnimi
  • ​Svatove kõrval käivad lahingud Novoselivske küla pärast, kuid kummalgi poolel pole edu
  • Bahmuti lõunatiival jätkavad Ukraina väed Klištšiivka ja Kurdjumivka külade ümberpiiramist
  • Melitopoli suunal lõunas on ukrainlased nädala jooksul suutnud liikuda kuni 1,7 km edasi

UKRAINA PÄEVIK 14.07: kuigi rindejoone kulgemises pole suuri muudatusi toimunud, annavad mõned Vene okupantide tegevused tunnistust, et ukrainlaste pingutused lõunarindel kannavad vilja. Luhanski operatiivsuunal intensiivistunud rünnakute eesmärk võib olla katse Ukraina üksusi lõunasuunalt ära meelitada. Siiani on ukrainlased saanud nende rünnakute tõrjumisel ka ilma selleta hakkama.

Vene okupantide kaotused Ukraina peastaabi andmeil päeva alguses: isikkoosseisu 236 590 (+550), tanke 4097 (+5), soomukeid 8008 (+9), suurtükke 4449 (+24), raketiheitjaid 680 (+2), õhutõrjesüsteeme 423 (+2), lennukeid 315, helikoptereid 310, droone 3783 (+31).

Kahurite «sadu» jätkub juba mõnda aega – kaudtuli on venelaste põhiline vahend nii kaitses kui ka rünnakul ja nende hävitamine on ukrainlaste jaoks võtmetähtsusega nii rinde stabiliseerimisel kui ka tingimuste loomisel vastupealetungi arendamiseks. Tuleb muidugi mõista ka seda, et ilma kaudtulevõimekuseta pole võimalik vastase kaudtulevahenditega võidelda. Droonide suur hulk on seotud iraani päritolu põristajate rakendamisega. Neid kasutatakse enamasti öötundidel ja suuresti Kiievi piirkonnas.

Olukord rinnetel

1) Svatovo piirkonnas on Vene okupandid aktiveerinud oma jõude Novoselivske küla ründamisel Svatovo-Kupjanski maanteel. Küla pole kummagi poole kontrolli all. Vene okupandid ei pääse sinna sisse ja ukrainlased samamoodi ei suuda praegu seal positsioone kindlustada.

Intensiivsem tegevus on olnud ka Torske asula suunal Kreminna metsa poolt. Tõsiseid lahinguid on fikseeritud ka Dibrova kandis. Seda on seletatud venelaste sooviga arendada tõsist pealetungi Lõmani suunal, et ukrainlased tooks lõundarindelt vägesid ära. Siiani on ukrainlased suutnud ilma täiendavate reservideta neid rünnakuid tõrjuda ja hoida selles rindelõigus status quo'd [hoida olukorda nii, nagu on – toim]

Need sammud võiksid tähendada, et ukrainlased on lõunarinde olukorra muutmisega olnud üksjagu edukad. Neid asju ei näe veel kaardil, kuid tegu võib olla kaudse märgiga, et venelastel napib reserve ja olukorraga toimetulekuks on neil vaja Ukraina kaitsjate arvu kõnealuses rindelõigus vähendada.

2) Bahmuti piirkonnas on olulisemad arengud toimunud linnast lõuna pool. Ukrainlased jätkavad Klištšiivka ja Kurdjumivka külade sissepiiramist. Külad ise pole veel vabastatud, kuid ilmselgelt proovivad Ukraina väejuhid tekitada olukorda, kus Vene okupandid jõuaksid ise järeldusele, et tasub minema minna. Pisike rindejoone õgvendamine ukrainlaste kasuks oli ka Soledarist põhja pool.

Bahmutist põhjas on ukrainlased liikunud vähem, aga suutnud siiski hoida oma kavatsust kindlal kursil. Vene okupandid on toonud sellega hakkama saamiseks sinna terve õhudessantvägede polgu, kuid see pole neid aidanud.

3) Donetski ümbruse olukord on üsna sarnane – Avdijivka juures üritavad Vene okupandid avaldada survet eelkõige lõunatiivalt. See pole neil siiski õnnestunud. Siiani on jäänud tulutuks ka okupantide katsed hõivata kogu Marjinka küla.

4) Berdjanski suunal praegu suuri muudatusi pole. Kui asi jõuab varem väljaulatunud hamba piirkonnas Staromlõnivka külani, siis on enam-vähem kindel, et ukrainlased hakkavad jõudma põhikaitseliinidele. Aga sinna on praeguse seisuga veel seitse kuni kaheksa kilomeetrit.

Tokmaki ja Melitopoli peale suunatud lõunarinde keskkohas käivad lahingud Robotine juures ja tundub, et Robotine-Verbove liini murdmisel tekiks ukrainlastel võimalus liikuda edasi kiiresti ja hulgakaupa. Või noh, pisut kiiremini, kui ametlikes teades välja toodud 1,7 km nädalas. Robotine on seal samuti suurema edu indikaator.

Ukraina 15.07.2023 seisuga

Tuumajaama kohta on hetkel vähem sõnumeid, kuid selle õhkulaskmist võib pidada pigem vähetõenäoliseks, kuna see protsess oleks veelgi vähem juhitav kui Kahhovka veehoidla paisu purustamine. Veetaseme kohta on olemas kindlad kõrgusekaardid, aga tuumareostuse pilve liikumist on keerulisem ennustada.

Antonivka silla juures Hersoni piirkonnas on sillapea jätkuvalt alles. Venelased ei saa sellele eriti läheneda, kuna ukrainlaste kaudtuli on tõhus.

Ukrainlased küll kaebavad, et neil puuduvad vahendid, et sõda kiiresti lõpetada, aga kaudsed tõendid viitavad, et nad liiguvad päris hästi tasakaalu poole võrreldes Vene okupatsioonivägedega. Armeetasandi ladude ja juhtimispunktide hävitamine aitab kõvasti kaasa. Venelased püüavad ukrainlasi lõunarindelt Luhanski oblastisse meelitada, kuid ukrainlased ilmselt selle õnge ei lähe. Venelastel on tajutav reservide puudus ja seetõttu on valitud vastav metoodika.

Tiibrakettide otsalõppemine tõi kaasa alternatiivse meetodi Iraani päritolu droonide kasutamise läbi, mida okupandid püüavad rakendada Kiievi suunal ja seda põhiliselt öösiti. Ukraina õhukaitse laseb valdava osa alla, majad ja inimesed on kannatada saanud peamiselt rusude tõttu.

Nüüd sõltub kõik sellest, kelle reservid enne otsa saavad. USAs tehtud simulatsiooni järgi on ukrainlastel vastupealetungi algusest suurema läbimurdeni aega 8–10 nädalat ja see aeg pole veel täis.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles