Nädalapäevad väldanud verevalamine lõppes välispartnerite sekkudes ning Bokeria kinnitusel oli selles kaalukas roll koos teiste riigijuhtidega Thbilisisse toetust avaldama tulnud Eesti presidendil Toomas Hendrik Ilvesel.
Millisena te 15 aasta taguseid sündmusi mäletate?
Kui Venemaa alustas mullu täiemahulist sissetungi Ukrainasse ja agressori väed liikusid Kiievi peale, tuli siin jutuks, milline õhkkond ja meeleolu meil valitses, kui Vene väed hõivasid 2008. aasta augustis Gori ja jõudsid sisuliselt pooletunnise sõidu kaugusele Thbilisist.
Kõige keerulisem oli seda aega meenutades tunne, et võib korduda 1921. aasta (kui Nõukogude Venemaa okupeeris Gruusia ja liitis selle 1922 Nõukogude Liiduga – M. M.), mis on tõenäoliselt kõige keerulisem lehekülg meie uuemas ajaloos. Erinevalt Eestist jõudis meie noor demokraatlik vabariik toona kesta ainult kolm aastat.
Kui Eestis, Leedus ja Lätis kasvas terve põlvkond üles iseseisvas Euroopa riigis ja teid okupeeriti hiljem, maksime meie selle tragöödia eest mitte üksnes kangelaslikus võitluses langenud sõdurite elude, vaid ka hilisemate repressioonide hinnaga. Meenutagem siinkohal 1924. aasta mässu nõukogude võimu vastu. Anneksiooni ja okupatsiooni tõttu pidid terved meie põlvkonnad elama tõelises põrgus, mida see kurjuse impeerium endast kujutas.
Nii et seda kõike meenutades valdavad mind rasked tunded.
Tollase sõja puhkedes ei viibinud te Gruusias.
Olin Itaalias, kui sain teada, et Vene väed alustasid 7. augusti varahommikul sõjategevust. Hakkasin kohe tegutsema ja lendu otsima. Kõik lennukompaniid lõpetasid kohe oma reisid, jäänud oli üksnes Turkish Airways. Mul vedas, pääsesin koos paljude sõpradega ühele viimastest lendudest, mis maandus Thbilisis 8. augusti hilisõhtul.