Tagaotsitav Sudaani president sõidab Iraaki

Sudaani president Omar Hassan al-Bashir.

FOTO: SCANPIX

Hoolimata Haagis asuva Rahvusvahelise Kriminaalkohtu (ICC) vahistamiskäsust sõidab Sudaani president Omar Hassan al-Bashir tuleval nädalal Iraagi toimuvale Araabia Liiga tippkohtumisele.

Iraagi presidendi Jalal Talabani kantselei teatel juhib Bashir Sudaani delegatsiooni Bagdadis algaval araabia tippkohtumisel, vahendas uudisteagentuur AFP.

ICC andis ülemöödunud aastal Bashiri arreteerimiseks juba teise vahistamiskäsu, kuid paljud riigid pole väljastatud kohtuorderit seadusepäraseks tunnistanud.

Bashir on pärast vahistamiskäsu väljastamist külastanud ka näiteks Eritread, Egiptust, Hiinat, Katari, Liibüat ja mitmeid teisi riike, mis pole ratifitseerinud Rooma statuuti, millega ICC loodi ja mis kohustab riike rahvusvaheliselt tagaotsitavaks kuulutatud kurjategijaid välja andma.

Kuna ICC-l puuduvad oma politseijõud, siis saab ÜRO ainult soovitada teha kohtuga koostööd.

Bashir on talle esitatud süüdistusi eitanud ning öelnud, et arreteerimisorder ei tähenda tema jaoks midagi. Riigipea on korduvalt kuulutanud, et ta ei tunnusta genotsiidi, inimsusevastaste kuritegude ja sõjakuritegude üle kohut mõistvat ICCd.

Tagasi üles
Back