Üle 10 000 afganistanlasest migrandi tõttas täna piiripunkti poole, sest Pakistanis elaval 1,7 miljonil afganistanlasel jõudis kätte viimane tähtaeg lahkuda riigist vabatahtlikult või seista silmitsi kinnivõtmise ja sunniviisilise maalt välja saatmisega.
Pakistani valitsus hoiatas, et hakkab alates homsest dokumentideta afganistanlasi kinni võtma ja viib nad kinnipidamiskeskustesse. Seejärel nad registreeritakse ja saadetakse jõuga tagasi Afganistani.
Talibani valitsus Kabulis nimetab võimude sellist poliitikat ahistamiseks.
«Tuhanded afganistanlastest põgenikud ootavad oma korda sõidukites, veokites ja kastiautodes ning nende arv kerkib üha,» ütles kõrge valitsusametnik Irshad Mohmand Torkhami piiripunktis AFP-le. «Täna hommikust alates on kogunenud üle 10 000 pagulase.»
Pakistani valitsus teatas oktoobri alguses, et 1,7 miljonil afganistanlasel, kes elavad Islamabadi väitel riigis ebaseaduslikult, on maalt lahkumiseks aega üks kuu. Kuu ajaga on Pakistanist lahkunud üle 100 000 afganistanlasest migrandi.
/nginx/o/2023/10/31/15689673t1hd397.jpg)
«Vältimaks igasugust alandust Pakistani võimudelt otsustasin lahkuda,» ütles läinud nädalal AFP-le Zulfiqar Khan, kes on sündinud ülerahvastatud Peshawari humanitaarlaagris pagulastest vanemate peres.
Üle 80 protsendi on lahkunud riigi põhjaosas Torkhami piiripunkti kaudu Khyber Pakhtunkhwa provintsis, kus elab enamik Pakistanis viibivatest afgaanidest.
Provintsi politseivõimud ütlesid, et nad ei ole veel hakanud inimesi kinni võtma, kuna pered lahkuvad vabatahtlikult. Ent afganistanlastest pagulased Karachis ja Islamabadis on andnud juba teada juhtumitest, kus nende rahvuskaaslasi on kinni võetud, neid on ahistatud või nende suhtes on väljapressimist korraldatud.
Pakistan has issued an order to 1.7 million Afghans it says are living in the country illegally to leave by November 1, or be deported.
— NoComment (@nocomment) October 27, 2023
On Friday, hundreds of families carrying bundles of belongings crowded the border post, waiting to cross into Afghanistan. pic.twitter.com/ckijH4llvq
Advokaatide ja aktivistide sõnul on valitsuse jõuline poliitika seninägematu ning nad kutsuvad võime üles andma afganistanlastele rohkem aega. Paljud neist on elanud riigis aastakümneid ning kogu oma elu väärikalt kokkupakkimine võtab märksa rohkem aega.
«Pakistani valitsus kasutab ähvardamist, ahistamist ja kinnipidamist, et sundida afganistanlastest asüülitaotlejaid, kel pole seaduslikku alust riigis viibida, naasma Afganistani või seisma silmitsi maalt välja saatmisega,» teatas Human Rights Watch täna.
Inimõigusorganisatsiooni sõnul on olukord Afganistanis paljudele sealt põgenenutele riskantne ning Pakistanist sunniviisiliselt välja saatmine võib seada need inimesed märkimisväärsesse ohtu, seejuures võib neid ähvardada lisaks heaolu kaotamisele ka surm.
/nginx/o/2023/10/31/15689689t1h1cad.jpg)
Aastakümneid väldanud konflikti kestel on piiri ületanud miljonid afganistanlased, mis on teinud Pakistanist maailma ühe suurima pagulaste arvuga ühiskonna.
Pärast Talibani võimuhaaramist 2021. aasta augustis on Afganistanist Pakistani põgenenud hinnanguliselt sajad tuhanded inimesed.
Pakistani sõnul aitab afganistanlaste sunniviisiline maalt välja saatmine kaitsta riigi heaolu ja julgeolekut. Pakistanis on afganistanlastevastane vaen kasvanud viimastel aastatel peamiselt majandusraskuste, aga ka piiriüleste rünnakute sagenemise tõttu.