:format(webp)/nginx/o/2023/11/06/15702863t1he1a0.jpg)
- Venemaalt raha saanud partei kõrvaldati viimasel hetkel.
- Mõjuoperatsioon ei õnnestunud, aga lõhub Moldovat.
- Kremli käepikendus Moldovas on tihedalt seotud Iisraeliga.
Kuigi Venemaa pole saavutanud Moldovas oma eesmärke, kestab geopoliitiline võitlus piiririigi pärast edasi ja ilmselt on Moskva valmis ka edaspidi ellu kutsuma uusi parteisid ning oma mõju suurendamiseks veel rohkem raha tuulde loopima.
Moldova julgeoleku- ja luurejuht Alexandru Musteață tuli eelmisel nädalal välja väitega, et Moskva panustab Moldova kohalikel valimistel umbes 50 miljoni euroga tagamaks venemeelsete kandidaatide edu.
«Selle stsenaariumi korraldajad on seotud Venemaa Föderatsioonis poliittehnoloogia arendamise ja elluviimise eest vastutavate üksustega, mis on seotud Venemaa presidendi administratsiooni ning salateenistustega. Selle stsenaariumi autor Moldovas on Ilan Șori juhitud organiseeritud kuritegevuse rühm,» kinnitas Musteață.
Venemaa toetatud partei eemaldati valimistelt viimasel hetkel
Riigi julgeoleku- ja luureteenistuse (SIS) raportile tuginedes teatas Moldova peaminister Dorin Recean seejärel venemeelse Võimaluse partei kandidaatide keelustamisest. Sellega kõrvaldati kaks päeva enne hääletuse algust valimistelt kokku tuhandeid kandidaate.
«Me kaitseme Moldova Vabariiki hästi organiseeritud kurjategijate võrgustiku eest. Valimistelt eemaldatakse organiseeritud kuritegelik rühmitus, mitte erakond,» õigustas seda sammu peaminister Recean.
Üllatav polegi vahest mitte see, et julgeolekuraporti tõttu kõrvaldati valimistel osalev partei, vaid pigem see, et seda tehti vaid kaks päeva enne valimisi. Tõsi, palju samme astuti enne. Oktoobri lõpus blokeerisid võimud kümneid Venemaa meediasaite, süüdistades neid Moldova-vastases desinformatsioonis. Samuti peatati kuue Șorile ning teisele venemeelsele oligarhile Vlad Plahotniucile kuuluva kohaliku telejaama ülekandeload. Lisaks keeldus Moldova keskvalimiskomisjon akrediteerimast Venemaalt tulevaid valimisvaatlejaid.
Ei saa öelda, et Șori partei eemaldamisele järgnes vaid Venemaa ning praegu Iisraelis asuva Șori enda hukkamõist. Viimane reageeris keelule Facebookis, nimetades seda enneolematuks, ebaseaduslikuks, röövellikuks võimuhaaramiseks.
:format(webp)/nginx/o/2023/11/06/15702671t1hff31.jpg)
Reageeris ka rahvusvaheline OSCE/ODIHRi vaatlustiim. «Napilt 48 tundi enne valimisjaoskondade avamist kehtestati ühe partei kõigi 8605 üles seatud kandidaadi kohta üldine keeld, mis on vastuolus kõigi OSCE riikide võetud kohustustega ning demokraatlike valimiste muude rahvusvaheliste standarditega,» seisab OSCE missiooni esmaspäeval avaldatud esialgses hinnangus.
Etteheidete kilda kuulub ka see, et riigis kehtestatud eriolukorda on kasutatud sõna- ja kogunemisvabaduse piiramiseks.
Samal ajal kinnitavad valimisvaatlejad, et Șori parteiga seotud väited ebaseaduslike vahendite kasutamise kohta häälte ostmiseks on «usutavad, püsivad ja laialt levinud».
Venemaa üritas valimisi rahaga mõjutada
Ilan Șor on Iisraelis sündinud Moldova oligarh ja poliitik, kes on silma paistnud nii katsetega levitada Moldovas talle kuuluvate väljaannete kaudu valeinfot kui ka suurte valitsusvastaste meeleavalduste korraldamisega tänavu talvel. Alates 2019. aastast redutab ta Iisraelis, olles Moldovas süüdi mõistetud rahapesus ja pettuses. USA, Ühendkuningriik ja Euroopa Liit on tema suhtes kehtestanud sanktsioonid.
Võimalus (ȘANSĂ) loodi tegelikult alles augustis, enne seda oli varasem Șori partei 19. juunil põhiseaduskohtu otsusega laiali saadetud.
Musteață sõnul on Șor kasutanud Moldova destabiliseerimiseks tegelikult mitmesuguseid poliitilisi jõude, sealhulgas Võimaluse parteid. SISi andmetel algas Moldova poliitikasse väga aktiivse sekkumise faas 2022. aasta teisel poolel eesmärgiga kukutada valitsus ja saavutada riigi üle kontroll. Seni pole see õnnestunud ja ka 5. novembri valimised ei viinud Moskva-meelseid nende sihile lähemale.
«Koostöös teiste õiguskaitseorganitega oleme paljastanud laiaulatusliku operatsiooni, mille eesmärk on mõjutada valimisi, eelkõige erakonna Võimalus valimiskampaania varjatud rahastamise kaudu,» ütles luurejuht ja lisas, et tehtud panus ulatus ligi miljardi leuni (umbes 50 miljoni euroni). Väidetavalt oli selle raha eest kavas valijate hääli ka otseselt osta.
Raha peamiste vahendajatena on Moldova luure nimetanud kahte meest. Need on Venemaa ja Iisraeli kodanik Igal (Igor) Šved, kes saatis raha Kasahstanis asunud arvetelt, ning Șoriga lähedalt seotud Moldova ja Venemaa kodanik Viktor Gutsuljuk.
See pole mõistagi mingi esmakordne aktsioon ja ilmselt on 50 miljonit eurot jäämäe väike nähtav osa, kui arvestada, kui palju on Moskva varem investeerinud, et Moldovast oma satelliitriik teha. Neil jõupingutustel on ka edulugusid, näiteks võitis tänavu mais Gagauusia autonoomse piirkonna baškani (kuberneri) valimised Șori parteisse kuuluv Evghenia Guțul, kes jätkab nüüd sõltumatuna.
Näiliselt võib Moskva panustamine katsetesse Moldova kurssi pöörata olla arulage raha põletamine, kuid samal ajal tekitab see väikeriigile siiski väga suuri probleeme. Üks on kindlasti see, et need panused ja aina uute venemeelsete parteide teke ei lase välja kujuneda n-ö tavapärasel poliitilisel maastikul.
Isegi kui Venemaa ei saavuta oma vahetuid eesmärke, kaasneb sellega ikkagi demokraatia ja poliitilise protsessi diskrediteerimine paljude tavakodanike silmis. Ja mitte ainult, seda kinnitab ka eespool tsiteeritud OSCE vaatlusmissiooni seisukoht.
Üks praeguse Venemaa suuri strateegilisi sihte ongi olnud ja on ilmselt ka edaspidi soov tõestada, et demokraatlik valitsemisviis lihtsalt ei saa olla efektiivne. Kindlasti väärib tähelepanu seegi, et sõdival ja sanktsioonide alla pandud Venemaal jätkub raha, et selliseid panuseid teistes riikides teha.
Kui tavaliselt ei sekkuta kohalike valimiste kaudu, siis Moldova puhul see nii ei ole – geopoliitilised panused on väga suured ja vaieldamatult on Moldova Venemaa ja lääne vahel käiva võitluse rinderiik.
Euroopa-meelsete mõõdukas edu
Praegu võib öelda, et Euroopa-meelse presidendi Maia Sandu liitlasi saatis valimistel mõõdukas edu. «Mõõdukas» peamiselt sellepärast, et paljudes piirkondades saavutatud võitudest hoolimata ei suutnud Tegevuse ja Solidaarsuse Partei (PAS) võita pealinna Chișinău linnapea kohta. Paljudes omavalitsustes seisab aga meeri selgitamiseks ees valimiste teine voor.
/nginx/o/2022/05/01/14520091t1hb991.jpg)
Nimelt kasutab Moldova süsteemi, mille järgi valiti korraga proportsionaalse nimekirjavalimise põhimõttel kohalikud volikogud, aga samal ajal valiti otse ligi 900 omavalitsusjuhti. See tähendab paraku ka võimalust, et rahva tahe võib anda vastuolulise väljundi, kus otsemandaadiga meeri toetajad jäävad kohalikus volikogus hoopis vähemusse.
Igal juhul jääb Moldova teravalt polariseeritud riigiks ning võitlus geopoliitilise mõju pärast jätkub.
***
Kui aga otsida huvitavaid seoseid, siis näeme taas, kuidas Moskva aktiivse käepikenduse Șori teine kodumaa on Iisrael ja veel ühte Iisraeli kodanikku (Švedi) on kasutatud mõjutustegevuseks raha vahendamisel. Șor on Iisraelis sündinud, ta on juhtinud Iisraeli-Moldova kaubanduskoda ja juudi koolide võrgustikku Moldovas.
Jääb üle lisada, et Șori abikaasa on lauljatar Žasmin (Jasmin). Ta on sündinud Dagestanis kui Sara Manahimova ning on rahvuselt mägijuut ehk üks nendest, kelle vastu tahtis hullunud rahvamass pisut üle nädala tagasi Mahhatškalas pogrommi korraldada. Lauljatari üks kuulsamaid lugusid kannab kõnekat pealkirja «Jeruusalemm».
Millised on Iisraeli rahva tunded Vene praeguste võimude suhtes, võime mõtiskleda, pidades silmas nii Iisraeli-Hamasi sõda kui ka Moskva ja Hamasi tihedaid suhteid.