:format(webp)/nginx/o/2024/01/07/15818283t1h7907.jpg)
USA ja lääneliitlaste tarnitud õhutõrjerelvad kaitsevad Ukrainat Venemaa raketirünnakute eest. Washington hoiatab aga, et ei suuda Patrioti-süsteemi väga pikalt ukrainlaste kaitsmiseks töös hoida.
Ukraina kohal taevast skaneeriv radar tuvastab raketi andes sellest vilksatusega märku. Isegi tavapärasest mitu korda kiiremini Ukraina suunas ülihelikiirusega kihutav ballistiline rakett ei jää radarisilmal märkamata, vahendas The New York Times eile.
Kiievi suunas kihutas see purustav relv 11. detsembri varahommikul kell 4. Õhurünnaku häiresignaali anda ei jõuta. Samal ajal kui miljonid inimesed magasid tulistasid Ukraina väed välja mitu USA Patrioti-õhutõrjesüsteemi raketti ja taevas käis surmav lahing.
Rakett raketi vastu
Rakett raketi vastu lahingud kestavad vaid mõne minuti, selgitas The New York Timesi ajakirjanikule Ukraina õhutõrjeüksuse major Volodõmõr, kes oma perekonnanime jätab julgeolekukaalutlustel avaldamata.
Kiievi lähistel asuvast mobiilsest juhtimiskeskusest jälgib tema meeskond Vene rakette. Samal ajal arvutab Patrioti-õhutõrjesüsteemi elektrooniline aju välja rakettide kiiruse, kõrguse ja kavandatud kursi. Kui Vene ründerelva loogika on selge, siis algab kaitselahing.
«Patriot on üks väheseid õhutõrjesüsteeme, mis suudab nii tõhusalt alla tulistada ballistilisi rakette. Kuna ballistilised raketid toovad kaasa kõige rohkem inimohvreid, siis arvan, et Patriotide poolt sõja ajal päästetud inimelude arv ulatub tuhandetesse,» ütles Volodõmõr USA ajakirjanikule.
Venemaa hiljutised mastaapsed raketirünnakud on näidanud, kui vajalikud on Ukrainale hästi toimivad õhutõrjesüsteemid.
29. detsembril saatis Venemaa Ukraina linnade pihta üle 120 raketi. Uusaastaööl rihiti Ukraina suunas 90 drooni ja 2. jaanuaril 99 raketti ning 35 drooni. ÜRO andmetel sai viie viimase päeva õhurünnakutes surma 90 tsiviilisikut, nende hulgas kaks last ja viga 421 inimest. Kokku tulistas Venemaa sel ajal Ukraina pihta üle 500 raketi ja drooni. Alates 2022. aasta veebruarist on Ukraina linnade pihta suunatud üle 3800 drooni ja 7400 raketi.
Ukraina vajab enda kaitseks rohkem süsteeme ja laskemoona, sest venelane ei peatu, vaid alles võtab hoogu. Patrioti-õhutõrjesüsteemis kasutatud sõjamasinad töötavad patareidega, mis maksavad 2-4 miljonit dollarit tükk.
Ukraina on olnud leidlik ja kombineerinud erinevaid õhutõrjerelvi, mille laskeulatuse raadius on erinev. Ballistiliste rakettide vastu võitlemisel aitavad aga ainult Patriotid. Tänu sellele on inimesed saanud linnadesse elama jääda, rõhutas The New York Times.
Vene väed kasutavad õhurünnaku ajal peibutusi ja programmeerivad rakette selliselt, et ajada õhukaitse meeskonnad segadusse. Patrioti-süsteemi võimas radar suudab aga järgida kuni 100 sihtmärki korraga ja on tõestanud, et suhtub targalt ka segajatesse.
Õhutõrje teeb koostööd
Ukraina on pannud õhutõrjemeeskonnad, kelle käsutuses on erinevad radarid, tihedalt koostööd tegema ja omavaheline suhtlemine käib veatult.
«Muidugi muudame pidevalt asukohti, et vaenlane ei teaks, kus me oleme,» selgitas Volodõmõr. Patriot-õhutõrjesüsteemi hooldamiseks on väljaõpetatud vähemalt 70 sõjaväelast. Juhtimisjaamas on korraga kaks või kolm sõdurit. Kui häire kostab, siis viie minutiga on kohal kogu ülejäänud meeskond.
«Meil õnnestus luua riigile kaitsekilp tänu välispartneritele,» ütles õhuväelane Volodõmõr. «Aga kui meie välispartnerid meile selja pööravad, jõuame tagasi sõja algusesse, mil inimesed lihtsalt ei tulnud oma varjupaikadest välja ja venelased püüdsid muuta meie linnad täielikeks varemeteks.»