Skip to footer
Saada vihje

ÜLEVAADE Macron paiskas oma ametiaega päästma Prantsuse poliitika tõusva tähe (3)

Prantsusmaa värske peaminister Gabriel Attal eile Pariisis ametisse astumise tseremoonial.

Oma teisele ametiajale värske hingamise andmiseks nimetas Prantsusmaa president Emmanuel Macron uueks valitsusjuhiks 34-aastase Gabriel Attali, kellest saab riigi ajaloo noorim peaminister ning ka esimene gei sellel ametikohal.

Senise haridusministri Attali edutamist kommenteerides väljendas Macron lootust, et sammuga kaasneb Prantsusmaal ind teha julgeid muutusi. «Ma tean, et saan loota sinu energiale ja pühendumusele,» kirjutas Macron sotsiaalmeedias, viidates tema enda riigipeaks kerkimist 2017. aastal saatnud suurtele reformiplaanidele.

Uue valitsuse koosseis peaks selguma lähipäevil ning väidetavalt on oodata oluliste ministriportfellide ümbermängimist, muu hulgas nõudlevat parempoolne siseminister Gérald Darmanin uues kabinetis välisministri kohta, vahendas AFP.

Spekulatsioonid peaministri väljavahetamise üle vohasid Prantsuse meedias juba mitu päeva ning üleeile õhtul paluski senine valitsusjuht Élisabeth Borne end ametist vabastada, mis siis, et andis Macronile esitatud avalduses mõista, et oleks soovinud jätkata. «Kuigi pean esitama oma valitsuse tagasiastumispalve, tahtsin teile öelda, kui kirglikult ma sellesse missiooni suhtusin,» seisis kirjas.

Attali peetakse tehnokraadina nähtud Borne’iga võrreldes poliitilisemaks valikuks, vahendas RFI. Analüütikute hinnangul on kabineti ümberkujundamine Macroni presidendiaja viimase kolme aasta päästmiseks hädavajalik, sest mullused vihased protestid pensionireformi vastu ja tema koalitsiooni vasakpoolsemate liikmete pahameel uue rändeseaduse pärast räsisid senist valitsust põhjalikult.

Analüütikute hinnangul on kabineti ümberkujundamine Macroni presidendiaja viimase kolme aasta päästmiseks hädavajalik.

Samuti soovib Macroni erakond Renessanss päästa juuni hakul toimuvaid Euroopa Parlamendi valimisi, sest arvamusküsitluses jäävad nad umbes kümne protsendipunktiga maha Marine Le Peni paremäärmuslikust Rahvuslikust Liidust ja on ka kärevasakpoolsete selja taga.

Vähem kui aasta haridusministri ametis olnud Attal paistis silma abaya ehk maani ulatuva moslemi naiste rõivaeseme kandmise keelamisega koolides ning koolilaste õppeedukuse parandamiseks mõeldud reformidega, mille tulemusel kerkis ta detsembrikuises IPSOSe arvamusuuringus riigi kõige populaarsemaks poliitikuks, seljatades esimest korda alates 2020. aasta suvest seda positsiooni hoidnud endise valitsusjuhi Edouard Philippe’i.

Marine Le Peni arvates pole Attali ametisse panekust loota aga midagi uut ja muutused algavad alles Euroopa Parlamendi valimistega. «Mida võivad prantslased oodata neljandalt peaministrilt ja viiendalt valitsuselt seitsme aasta jooksul? Mitte midagi. Nad on väsinud sellest ambitsioonide ja egode lapsikust balletist ja ootavad plaani, mis asetab nad taas riigi prioriteetide keskmesse,» kirjutas ta sotsiaalmeedias.

«Élisabeth Borne, Gabriel Attal või keegi teine – mind ei huvita, see on ikka sama poliitika,» ütles sotsialistide juht Olivier Faure raadiojaamale France Inter.

Marine Le Peni arvates pole Attali ametisse panekust loota aga midagi uut ja muutused algavad alles Euroopa Parlamendi valimistega.

Samas võrreldakse Renessansi partei sees Attali Macroni endaga, kes lendas kiiresti justkui ei kusagilt Prantsuse poliitika tippu. Renessansi parlamendisaadik Patrick Vignal kirjeldas uut peaministrit Reuterisile kui selgesõnalist ja autoriteetset.

Teisalt ringlesid Attali ametisse nimetamise eel kõlakad, et valitsuse mõjukamad ministrid, näiteks Darmanin ja rahandusminister Bruno Le Maire, olla väljendanud rahulolematust valitsuskaaslaste seas vahel «nooreks Gabrieliks» kutsutud mehe ootamatu edutamisega.

Pariisis üles kasvanud Attali isa oli Tuneesia juudi päritolu, tema ema on aga pärit õigeusklike perest, mille juured ulatuvad Odessasse.

Vaid erakoolides õppinud ning hiljem Sciences Po ülikoolis avaliku halduse magistrikraadi omandanud Attal asus pisut enam kui kümme aastat tagasi praktikandina ametisse oma kunagise klassikaaslase ema, toonase tervishoiuministri Marisol Touraine’i kabinetis ning on seejärel teinud lennukat karjääri, kirjutas The Guardian.

Algselt sotsialistide ridadesse kuulunud Attal liitus 2016. aastal Macroni presidendivalimiste kampaaniaga ning kuigi ta pole Politico väitel kunagi kuulunud presidendi lähimate usaldusisikute ringi, on ta saanud aina vastutusrikkamaid ameteid. Palju avalikkuse tähelepanu sai Attal valitsuse kõneisikuna koroonapandeemia ajal ning enne haridusministriks kerkimist oli ta ka eelarveminister.

Attali elukaaslane on erakonna Renessanss peasekretär ja europarlamendi Uueneva Euroopa fraktsiooni juht Stéphane Séjourné, kes kuni 2021. aastani oli üks Macroni poliitilistest nõunikest.

Kommentaarid (3)
Tagasi üles