Poola uus valitsus on alustanud avaliku meedia ja õigussüsteemi reformimist, et suunata riiki õigusriigi osas taas vastama Euroopa Liidu nõudmistele, leiab kohaliku poliitika analüütik Adam Jasser.
Pidada kaht võimu kuritarvitamises süüdi mõistetud ja presidendilossis vahistatud Poola seimisaadikut poliitvangideks on aga tohutu liialdus, mis võib mõjuda päris poliitvangidele Valgevenes mõeldes suisa solvanguna, sõnas endine kõrge riigiametnik.
Eelmisel nädalal vahistas Poola politsei presidendilossis kaks parlamendisaadikut parteist Õigus ja Õiglus (PiS). Pärast seda süüdistasid mitmed prominentsed PiSi poliitikud koos presidendiga valitsust poliitvangide võtmises. Samuti leidub neid, kes väidavad, et riik on langenud sügavasse põhiseaduslikku kriisi. Kui hull on olukord Poolas praegu tegelikult?
Kindlasti on praegu Poola poliitikas turbulentsed ajad, mida võib lugeda pikendatud üleminekuperioodiks uue ja vana valitsuse vahel.
Teated poliitvangidest äsja opositsiooni langenud PiSilt, kes juhtis viimased kaheksa aastat ise riiki, on tohutu liialdus ja kohati suisa solvang, kui mõelda Poola naaberriigile Valgevenele, kus võetakse päriselt poliitvange, sest inimesed avaldavad oma arvamust ja osalevad avalikus elus. Tihti puudub neil ka võimalus end kuidagi kaitsta ning kohtuprotsessi ei pruugi üldse toimudagi. Need on päris poliitvangid.
Adam Jasser
- Pikaaegne ajakirjanik ja analüütik, praegu töötab tegevtoimetaja asetäitjana Kesk-Euroopa poliitilisi arenguid jälgivas väljaandes Visegrad Insight.
- Endine kõrge Poola riigiametnik, aastatel 2010–2014 töötas peaministri kantseleis riigisekretärina (Eesti mõistes kantslerina), aastatel 2014–2016 oli Poola konkurentsi- ja tarbijakaitseameti juht.
- Alates 2021. aastast üks saatejuhte suurima poolakeelse uudisteportaali Onet taskuhäälingus «Maailmast Onetis», kus analüüsitakse välispoliitikat.