/nginx/o/2024/01/20/15840253t1h1812.jpg)
Iraani islamirevolutsioonilise kaardiväe korpuse (IRGC) ja Liibanoni rühmituse Hezbollah komandörid on Jeemenis kohal, aidates juhtida ja jälgida huthide rünnakuid Punase merel seilavate kaubalaevade vastu, ütlesid Reutersile neli piirkondlikku ja kaks Iraani allikat.
Iraan, kes on huthisid relvastanud, koolitanud ja rahastanud, suurendas oma relvatarneid mässulistele pärast Gaza sõja puhkemist 7. oktoobril, teatasid neli piirkondlikku allikat.
Teheran on tarninud huthidele täiustatud droone, laevavastaseid tiibrakette, täppislöögiga ballistilisi rakette ja keskmise ulatusega rakette, ütlesid allikad.
IRGC komandörid ja nõustajad pakuvad ka oskusteavet, andmeid ja luuretuge, et teha kindlaks, millised kümnetest iga päev Punast merd läbivatest laevadest on mõeldud Iisraelile ja seega kujutavad endast huthide sihtmärke, ütlesid kõik allikad.
Küsimusele, millist nõu Teheran pakkus, vastas ta, et see sarnaneb Iraani nõuandva rolliga Süürias, ulatudes väljaõppest kuni vajaduse korral operatsioonide järelevalveni.
«Rühm Iraani kaardiväe liikmeid on praegu Sanaas, et aidata operatsioonidel,» ütles julgeolekuametnik. Iraan saatis 2011. aastal Süüriasse sadu revolutsioonilisi kaardiväelasi koos tuhandete Hezbollah võitlejatega, et aidata välja õpetada ja organiseerida šiiitide relvarühmituse võitlejaid.
Washington ja Pärsia lahe Araabia riigid on korduvalt süüdistanud Iraani huthide relvastamises, väljaõpetamises ja rahastamises, kes järgivad šiiitliku islami põlvnemist ja on joondunud Teheraniga osana selle lääne- ja Iisraeli-vastasest vastupanuteljest koos Liibanoni vastupanu teljega. Hizbollah ja rühmitused Süürias ja Iraagis.
Kuigi Iraan on eitanud oma otsest rolli Punase mere rünnakutes, on kõrgeim juht Ali Khamenei kiitnud huthisid, öeldes, et loodab, et nende rünnakud kestavad võiduni.
Washington ütles eelmisel kuul, et Iraan osaleb tihedalt Punasel merel laevaliikluse vastaste operatsioonide kavandamises ja et tema luureandmed on otsustava tähtsusega, et võimaldada huthidel laevu sihtida.
Vastuseks selle loo kommentaaritaotlusele viitas Valge Maja oma varasematele avalikele kommentaaridele selle kohta, kuidas Iraan on toetanud huthisid.
Iraani välisministeeriumi pressiesindaja Nasser Kanaani on oma iganädalastel pressikonverentsidel korduvalt eitanud, et Teheran on seotud huthide Punase mere rünnakutega. IRGC avalike suhete büroo Reutersi kommentaaritaotlusele ei vastanud.
Huthide pressiesindaja Mohammed Abdulsalam eitas Iraani või Hizbollah' seotust Punase mere rünnakute juhtimisel. Hizbollah’ pressiesindaja kommentaaritaotlusele ei vastanud.
«Me ei eita, et meil on suhted Iraaniga ja et oleme saanud kasu Iraani kogemusest väljaõppe, sõjalise tootmise ja võimekuse vallas, kuid Jeemeni otsus on sõltumatu, millel pole mingit pistmist ühegi teise osapoolega,» ütles Abdulsalam.
«Revolutsiooniline kaardivägi on aidanud huthisid sõjalise väljaõppega (täiustatud relvade osas),» ütles Iraani siseringi kuuluv allikas Reutersile. «Rühm huthide võitlejaid viibis eelmisel kuul Iraanis ja neid koolitati Iraani keskosas asuvas IRGC baasis, et tutvuda uue tehnoloogia ja rakettide kasutamisega.»
Isik ütles, et Iraani komandörid olid reisinud ka Jeemenisse ja rajasid pealinnas Sanaas Punase mere rünnakute jaoks juhtimiskeskuse, mida juhib Jeemeni eest vastutav IRGC kõrgem komandör.
Iraanimeelsete rühmituste koalitsiooni juht eitas praegu Jeemenis IRGC või Hezbollah komandöride olemasolu.
Ta ütles, et Iraani ja Hizbollahi sõjaväeekspertide meeskond oli varem kodusõjas käinud Jeemenis, et koolitada, varustada ja ehitada huthide tootmisvõimsust.
«Nad tulid, aitasid huthisid ja lahkusid, täpselt nagu nad tegid Hezbollah ja Hamasi puhul,» ütles ta ja lisas, et huthide sõjalist võimekust ei tohiks alahinnata. Isik ütles, et huthid tundsid hästi maastikku ja merd ning neil on juba olemas süsteemid laevade ründamiseks, sealhulgas Iraanist pärit ülitäpne varustus.