Saada vihje

ISW: Venemaa kasutab Ukrainas üha sagedamini keelustatud keemiarelva

Copy
Ukraina sõdur Bahmuti lähistel rindel. Foto on illustratiivne.
Ukraina sõdur Bahmuti lähistel rindel. Foto on illustratiivne. Foto: LIBKOS/AP/Scanpix

Vene okupatsioonivägi kasutab Ukrainas üha sagedamini keemiarelva, ilmselgelt rikkudes jätkuvalt keemiarelvade keelustamise konventsiooni, mille osaline Venemaa on, märkis USA sõjauuringute instituut (ISW) oma neljapäeval avaldatud ettekandes.

«Ukraina peastaabi trofeerelvade ning sõjavarustuse uurimiskeskuse esindaja kapten Andri Rudõk ütles 25. jaanuaril, et Vene vägi kasutas 2023. aasta detsembris rahvahulga taltsutamiseks klooratsetofenooniga (teatud tüüpi pisargaas) granaate RG-Vo, mida tuntakse ka kui massirahutuste tõrje ainet ja et Ukraina ametnikud tuvastasid 2023. aasta detsembris 81 juhtu, kus Vene vägi kasutas RG-Vo granaate,» seisis ettekandes.

ISW sõnul teatas Ukraina peastaap, et Vene väeüksused hakkasid 14. detsembril kasutama uut tüüpi spetsiaalset CS-gaasiga gaasigranaati ning et Vene vägi on 2024. aasta esimese kahe nädala jooksul kasutanud keemiarelva vähemalt 51 korral.

Instituut toonitas ettekandes, et Venemaa on keemiarelva keelustamise konventsiooni osapool, mis tähendab, et nad on võtnud endale kohustuse järgida keeldu klooratsetofenooni kasutamisel sõjapidamises.

«Venemaa 810. merejalaväebrigaad tunnistas varem, et brigaad kasutab teadlikult keemiarelva, heites droonidelt CS-gaasiga granaate K-51 Ukraina positsioonidele Hersoni oblasti idaosas (Dnepri pahemkaldal) Krõnki lähedal,» ütlesid analüütikud.

Märksõnad

Tagasi üles