USA sõjaväelennukid kukutasid õhust Gazasse esimese toiduabi

Postimees
Copy
Lapsed Gaza keskosas Deir El-Balahis.
Lapsed Gaza keskosas Deir El-Balahis. Foto: AFP/Scanpix

USA sõjaväelennukid asusid õhust saatma humanitaarabi Gaza sektorisse, ütlesid kaks USA ametnikku Reutersile.

Anonüümseks jääda soovinud ametnikud ütlesid, et õhuabi viidi läbi kolme C-130 kaubalennukiga. Üks ametnikest ütles, et lennukitelt lasti alla 66 saadetist, mis sisaldasid umbes 38 000 toidupakki.

USA president Joe Biden teatas reedel humanitaarabi tarnimisest Gazasse. Abi kooskõlastatakse Jordaaniaga.

«Elude kaotus on südantlõhestav. Inimesed on nii meeleheitel, et süütud inimesed sattusid kohutavasse sõtta, kes ei suutnud oma perekondi ära toita, ja sa nägid reaktsiooni, kui nad püüdsid abi saada,» ütles Biden, enne kui lisas: «Ja me peame tegema rohkem ja USA teeb rohkem. Lähipäevil kavatseme ühineda oma sõpradega Jordaanias ja teistega, et pakkuda [Gazasse] õhuabisaadetistega täiendavat toitu ja tarvikuid.»

Valge Maja riikliku julgeoleku pressiesindaja John Kirby kinnitas samuti reedel kavatsust õhuväe lennukidega humanitaarabi kohale toimetada. Õhujõudude lennukit C-130 on varasematel aastatel kasutatud humanitaarabi lendudeks Afganistani, Iraaki, Haitile ja mujale.

Valitsusväline organisatsiooni Rahvusvaheline Kriisigrupp ÜRO direktor Richard Gowan ütles, et humanitaarabi töötajate arvates on õhusaadetised alati hea võimalus pildile pääseda, aga tegemist on näruse viisiga, kuidas abi saata. «Võib vaielda, kas olukord Gazas on praegu nii hull, et kõik lisatarned leevendavad kannatusi. Kuid see on parimal juhul ajutine plaastermeede,» märkis Gowan CNN-ile.

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles