:format(webp)/nginx/o/2024/03/14/15945924t1h94d1.jpg)
Venemaa segas väidetavalt Suurbritannia kaitseminister Grant Shappsi Poolast Suurbritanniasse tagasi sõitnud lennuki satelliidisignaali.
Valitsuse allika ja ajakirjanike sõnul häiriti GPS-signaali umbes 30 minutit, kui lennuk lendas Kaliningradi lähedal, vahendab Reuters.
Mobiiltelefonidel ei olnud enam internetiühendust ja lennuk oli sunnitud kasutama alternatiivseid meetodeid oma asukoha määramiseks, ütlesid valitsuse allikas ja kaitseministriga koos reisivad ajakirjanikud Reutersile.
Peaminister Rishi Sunaki pressiesindaja kinnitas, et intsident juhtumist, kuid lisas, et see ei ole ebatavaline.
«Eile Poolast tagasi lennates tekkis kaitseministrit ja tema delegatsiooni vedanud lennukil ajutiselt GPS-i häire, kui nad lendasid Kaliningradi lähedal,» ütles pressiesindaja.
«See ei ohustanud lennukit ja see ei ole ebatavaline, et lennukid kogevad GPS-i häireid Kaliningradi lähedal, mis on muidugi Venemaa territoorium,» lisas ta.
«Kuigi RAF on selleks hästi ette valmistatud, kujutab see siiski tarbetut riski tsiviillennukitele ja võib potentsiaalselt ohustada inimeste elu. Sellele ei ole mingit vabandust ja see on Venemaa poolt äärmiselt vastutustundetu,» ütles aga üks julgeolekuallikas The Timesile.
Dr. Thomas Withington, Briti mõttekoja Royal United Services Institute elektroonilise sõjapidamise ekspert, ütles The Times-ile, et satelliitnavigatsioonisüsteemide häirimine on muutumas üha tavalisemaks.
«Väidetavalt üritavad venelased kaitsta oma vahendeid nendes valdkondades, peamiselt selleks, et kaitsta oma asukohti, baase, väekogumeid ja isegi strateegilisi sihtmärke Venemaal satelliitnavigatsiooniga juhitavate relvade eest,» ütles ta.
«Ühest küljest on see, mida Venemaa teeb, peamiselt kaitsev, kuid probleem on selles, et Venemaa käitumisel on tagajärjed lisaks potentsiaalsete sihtmärkide kaitsmisele ka lennunduse häirimise kaudu ja see on tõsine põhjus muretsemiseks. See on sügavalt vastutustundetu,» lisas Withington.