Skip to footer
Saada vihje

Texase osariigi vastakas immigratsiooniseadus sai kohtult taas tõkendi

Rühm migrante laagris Texase osariigi piiritara ääres Rio Grande jõe USA-poolsel kaldal.

Texase seadus, mis lubaks osariigi politseil vahistada ja maalt välja saata Mehhiko-USA piiri ebaseaduslikult ületanud migrante pandi teisipäeva õhtul taas pausile viimatises juriidilises edasi-tagasi vaidluses selle kehtivuse üle.

USA demokraadist presidendi Joe Bideni administratsioon seisab seadusele, mida tuntakse ka senati eelnõu number neli (SB4) all, jõuliselt vastu, argumenteerides, et föderaalvõimudel on ülemuslik otsustusõigus immigratsiooni puudutavates küsimustes, mitte osariikidel.

«SB 4 ei muuda mitte ainult Texases asuvaid kogukondi vähemturvaliseks, see koormab ka korrakaitsjaid ning külvab kaost ja segadust meie lõunapiiril,» ütles Valge Maja pressiesindaja Karine Jean-Pierre avalduses. Tema sõnul on eelnõu järjekordne näide vabariiklastest ametnike katsest politiseerida piiritemaatikat, samal ajal tegelikke lahendusi takistades.

Veebruaris tõkestas föderaalkohtunik ajutiselt seaduse vastuvõtmise vabariiklaste enamusega Texase osariigi kongressis, öeldes, et see läheb vastuollu föderaalse immigratsiooniseaduse peamiste punktidega.

Ent konservatiivide enamusega apellatsioonikohus märkis, et SB 4 võib siiski jõustuda, seda juhul, kui ülemkohus teisiti ei otsusta.

Riigi kõrgeim kohus, kus on 6:3 konservatiividest eluaegsete ülemkohtunike enamus, kehtestas küll varem sel kuul SB 4 tõkendi, kuid tühistas selle teisipäeval; see tähendanuks, et seadus saab jõustuda ajaks, mil alamastme kohtud selle üle vägikaigast veavad.

Ent teisipäeva õhtul kehtestas 5. ringkonna apellatsioonikohus tõkendi uuesti. Samas on jälle ka seda tõkendit võimalik peatselt ümber pöörata ning seadus saaks uuesti jõu, ehkki vaidlused selle üle jätkuvad.

Ülemkohtus jäi kolm liberaalset kohtunikku siiski teisele arvamusele.

«Täna toob kohus immigratsiooni rakendamisse täiendavat kaost ja kriisi,» kirjutas ülemkohtu kohtunik Sonia Sotomayor.

«Texas võttis vastu seaduse, mis otseselt reguleerib mittekodanike sisenemist ja väljasaatmist ning instrueerib selgesõnaliselt osariigi kohtuid eirama kõiki käimasolevaid föderaalseid immigratsioonikaasusi,» ütles Sotomayor. «See seadus pöörab pea peale föderaalse-osariikliku võimutasakaalu, mis on eksisteerinud juba üle sajandi.»

Mehhiko teatas teisipäeval, et «ei tunnista mingitel tingimustel Texase osariigi väljasaatmisi», sealhulgas ka Mehhiko enda kodanike väljasaatmisi.

Vabariiklased süüdistavad Bidenit viimase aja rekordilises migrantide tulvas Ühendriikidesse, samas kui Valge Maja süüdistab vabariiklasi parteideülese lahenduse leidmise teadlikus saboteerimises.

Kommentaarid
Tagasi üles