Vene Föderatsiooni alaline esindaja NATO juures Dmitri Rogozin pidas kõige suuremateks ebaõnnestujateks nädalavahetusel toimunud Müncheni julgeolekukonverentsil Gruusiat, Eestit ja Ukrainat.
Rogozin peab Eestit kaotajaks
Käremeelsete ja marurahvuslike avaldustega sageli tähelepanu pälviva Rogozini hinnangul võib Eesti presidendi Toomas Hendrik Ilvese asetada «hädavareste» pingereas teisele kohale, vahendas
.
Küsimus polevat seejuures mitte ainult asjaolus, et Ilvese kõne ei meeldinud paljudele konverentsil osalenutele, vaid vastumeelsust tekitas saadiku väitel ka Eesti presidendi käitumine.
«Tema pidev nätsunärimine esinemise ajal kutsus saalis esile äärmise «elevuse» ja sugugi mitte positiivse,» selgitas Rogozin.
Saakašvili ei saanud sõna
Kõige suuremaks läbikukkujaks eile lõppenud suurel julgeolekukonverentsil nimetas skandaalne diplomaat siiski Gruusia presidenti Mihheil Saakašvilit, kellele ei antud tema kinnitusel ainsa riigipeana üldse võimalust poodiumilt sõnavõtuga esineda.
«Me võisime jälgida, kui ägeda reaktsiooni kutsus Saakašvilis esile korralduskomitee lõplik keeldumine talle sõna anda. Ta üritas seda püüdlikult varjata, sest oli huvitatud kahepoolsetest kohtumistest konverentsi ruumides, kuid sellegipoolest oli kõigile näha, et Gruusia delegatsioon oli äärmiselt tusane ja Saakašvili näost ära.»
Rogozini hinnangul on «lääs lõplikult Saakašvilist ära pööranud» ning tunnistab tema süüd Kaukaasia sõjas, mis puhkes mullu augustis. «Vaevalt nüüd keegi tema poliitilistest sponsoritest annab talle andeks seda, kuidas ta tõmbas nad Venemaa ja avaliku arvamuse vastu, sest isegi praegu on paljudele ju arusaamatu, milleks lääs asus tookord agressori poolele,» märkis saadik.
Kolmandale kohale ebaõnnestujate seas asetas vene rahvuslane aga kolmanda Moskvaga tülis oleva riigi, Ukraina peaministri Julia Tõmošenko, kes tema sõnul «millegipärast keeldub kangekaelselt tunnistamast Vene gaasi varastamise fakti» ja esines konverentsil «väheveenvate analoogiate ja võrdlustega».
Venemaa oli kõigil suus
Venemaa seevastu võib pidada end seekordse Müncheni julgeolekukonverentsi üheks edukamaks riigiks, leidis Rogozin, sest kõik arutelud keerlesid tema sõnul just selle maa ümber. Samuti pidas ta «õnnestujateks» Ameerika Ühendriike ja Prantsusmaad.