ISW: abi puudumisel on Venemaa pealetung Ukrainale ränk katsumus

BNS
Copy
Venemaa hävitatud kultuurimaja Avdijivka lähistel Donetski oblastis.
Venemaa hävitatud kultuurimaja Avdijivka lähistel Donetski oblastis. Foto: ALEX BABENKO / AP / SCANPIX

Vene väed kasutavad ära Ukraina poolel valitsevat vahendite puudust ning valmistuvad suureks pealetungiks suve alguses, väidab Ameerika sõjauuringute instituudi (ISW) aruanne, mida vahendas UNIAN.

Kui USA selleks ajaks ei kiida heaks sõjalist abi Ukrainale, muutub vaenlase operatsioon Ukraina relvajõudude jaoks tõsiseks probleemiks, leiab ISW.

ISW tuletab meelde Ukraina luure peadirektoraadi juhi Kõrõlo Budanovi avaldust, et Ukraina väed valmistuvad tõrjuma Venemaa suurpealetungi, mida on oodata mai lõpus või juuni alguses. Budanovi hinnangul on see ilma lääne sõjalise abita katastroofiliselt raske.

Analüütikud tsiteerivad ka kaitseminister Rustem Umerovi avaldust Ida-Ukraina pingelise olukorra kohta. Tema märkis, et sissetungijad koondavad oma jõupingutusi Bahmutist läänes asuva Tšassiv Jari vastu ning Ukraina relvajõud kasutavad senini edukalt tänapäevast varustust vaenlase suurema hulga vastu.

Samuti viidatakse Hortitsa väerühma kõneisiku Nazar Vološini avaldusele, mis ütles, et Ukraina armee saab Bahmuti ja Avdijivka piirkonnas kasutada ainult ühte kuni viit suurtükimürsku iga kümne vaenlase suurtükimürsu kohta. Vološin kinnitas, et nende relvad töötavad aga täpsemalt.

Analüütikute hinnangul on vahendite puudumise tõttu halvenenud Ukraina relvajõudude suutlikkus tõrjuda Venemaa ründeoperatsioonide hiljutist intensiivistumist Ida-Ukrainas ning see halveneb lähitulevikus veelgi, kui sõjaline abi viibib.

«Venemaa tulevased rünnakud võivad saavutada suuremaid ja murettekitavamaid edusamme, eriti Bahmutist läänes, kui USA jätkab Ukrainale abi andmisega viivitamist,» seisab ISW aruandes.

Tagasi üles