Stoltenberg: Ukraina toetamine on tähtsam kui kaitsekulutuste viimine kahe protsendini

Postimees
Copy
NATO peasekretär Jens Stoltenberg täna Brüsselis ajakirjanike ees.
NATO peasekretär Jens Stoltenberg täna Brüsselis ajakirjanike ees. Foto: KENZO TRIBOUILLARD / AFP / SCANPIX

NATO peasekretär Jens Stoltenberg ütles täna Brüsselis antud pressikonverentsil, et praegu on tähtsam Kiievile abi saatmine kui liikmesriikide enda võimekusi puudutavate eesmärkide saavutamine ehk kaitsekulutuste viimine kahele protsendile sisemajanduse kogutoodangust.

Stoltenberg astus ajakirjanike ette koos Hollandi peaministri Mark Rutte, Taani valitsusjuhi Mette Frederikseni ja Tšehhi peaministri Petr Fialaga, kiites nende panust Ukraina abistamisse. Nii Taani kui ka Holland teatasid hiljuti uutest mahukatest abipakettidest, samas kui Tšehhi on otsinud toetust Kiievile suurtükimürskude tarnimiseks.

«Kuid Ukraina vajab veelgi rohkemat,» lausus Stoltenberg pressikonverentsil. «Seepärast, kui liitlastel on valik, kas täita NATO võimekuste eesmärke või pakkuda rohkem abi Ukrainale, on minu sõnum selge: saatke rohkem Ukrainale.»

Taaskord tõi NATO peasekretär musternäidisena esile Taanit, kes on kogu oma suurtükimürskude tagavara juba andnud Ukrainale, kuid kellel on ka selge plaan, kuidas enda ladusid uuesti täita.

«Meie tänasel kohtumisel leppisime kokku, et NATO-l peaks olema suurem roll Ukraina julgeolekuabi ja väljaõppe koordineerimisel. Samuti oleme nõus, et Ukraina vajab pikaajalist ja prognoositavat rahalist toetust. Ja me jätkame tööd selle nimel kiiremas korras,» lisas Stoltenberg.

Lisaks pressikonverentsil tema kõrval esindatud riikidele tõi Stoltenberg Ukraina abistajatest positiivsena esile Saksamaad, kes on lubanud tarnida kiiresti Kiievile veel ühe Patrioti raketisüsteemi ning otsib ajalehe Tagesschau allikate väitel ka mujalt maailmast Ukraina jaoks õhutõrjesüsteeme.

Stoltenbergi väitel on samuti julgustav, et USA Kongress hääletab lähipäevil Ukraina abipaketi üle.

USA esindajatekoja spiiker Mike Johnson ütles täna, et nii Ukraina kui ka Iisraeli abipakett tulevad hääletusele laupäeval, vahendas AFP.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles