AASIA VAADE Maailma suurim demokraatia korraldab valimisi ka kõige maha­jäetumas mägi­onnis

Javier Brandoli
, ajakirjanik
Copy
Hääletaja eelmistel India parlamendivalimistel 2019. aastal.
Hääletaja eelmistel India parlamendivalimistel 2019. aastal. Foto: RAMINDER PAL SINGH/EPA/Scanpix

Härra Valimiskast reisis lennuki aknaalusel kohal, valvurid kõrvalistmetel saatmas. Juhuks kui lennukit tabab turbulents või mõni õnnetus, on turvavöö kinni pandud, et hääletussedelid välja ei paiskuks.

Omapärane reisija, kes ei söö midagi ega käi vetsus, hoolimata sellest, et mõnikord reisib isegi äriklassis. Härra Valimiskast maandus lõpuks Delhis, et hääli, mida ta enda sees hoidis, saaks hakata üle lugema.

Kõik see juhtus 2022. aasta presidendivalimistel, kui föderaalsed ja osariikide esinduskogud riigi kõrgeimat esindajat valisid. Vaatepilt oli lõbus: ametnikud kogusid valimiskastid kokku ja viisid pealinna, kõigile oma iste reisijate salongis reserveeritud.

Kaks aastat hiljem on olukord palju keerulisem. India korraldab 19. aprillist 1. juunini parlamendivalimisi, millest võtab osa kõige rohkem valijaid maailmas. Valimiskastide juurde oodatakse ligikaudu 970 miljonit valijat. Ametlikke tulemusi võib oodata 4. juunil.

«Seda on rohkem kui valijaid Ameerika Ühendriikides, Austraalias ja Euroopas kokku,» näitlikustas India valimisteenistus protsessi, kus ainuüksi hääletussedelite kokkukogumine võtab aega poolteist kuud. Valimiste läbiviimine on kohati hullumeelne.

Tagasi üles