Iisraeli allikate sõnul korraldati Iraanile õhulöök pikamaa-rakettidega (3)

Uuendatud 19. aprill 2024, 13:48
Copy
Iraani pealinna Teherani tänavapilt täna pärast öist Iisraeli õhulööki riigi keskosale.
Iraani pealinna Teherani tänavapilt täna pärast öist Iisraeli õhulööki riigi keskosale. Foto: Vahid Salemi/AP/Scanpix

Iraani keskosas asuvas Eşfahānis oli reede varahommikul kuulda plahvatusi, teatas telekanal CNN kohalikule meediale tuginedes.

Iraani uudisteagentuur Fars väitis, et Qahjavarestani lähedal, Eşfahāni lennujaama ja Shekari armee lennubaasi lähedal oli kuulda kolme plahvatust. Iraani kosmoseagentuuri pressiesindaja Hossein Dalirian ütles samal ajal, et mitu drooni tulistati edukalt alla.

Sama kinnitas ka Eşfahāni piirkonna sõjaväeülem Siavash Mihandoust. «Vahejuhtum ei põhjustanud mingeid kahjusid,» väitis ta, öeldes, et kohapeal kuuldud plahvatused olid tingitud kahtlase objekti allatulistamisest õhutõrje poolt, vahendab riiklik uudisteagentuur Tasnim. Samuti väidab riigimeedia, et piirkonna rajatised, sealhulgas tuumarajatised, ei ole ohus.

Iisraeli väljaandega The Jerusalem Post rääkinud allikate sõnul kasutas Iisrael ründamiseks pikamaa-rakette, mis suutsid Teherani radarisüsteeme vältida. Väide seab kahtluse alla Iraani versiooni, nagu rünnatud oleks droonidega.

Samuti väidavad allikad, et tabamuse sai Eşfahāni lähistel asuv Iraani õhuväebaas, mis asub üsna lähedal islamivabariigi tuumarajatistele.

«Sõnum oli üheseltmõistetav, me otsustasime sel korral mitte rünnata tuumarajatisi, aga me oleks suutnud korda saata hullemat,» ütles allikas The Jerusalem Postile.

«See oli väga täpne keskmise mastaabi rünnak, ähvardamaks optimaalsel määral tuleviku [kavatsusi], aga ka vähendada tõenäosust järjekordseks Iraani vasturünnakuks, nagu oli eelmisel nädalavahetusel,» lisas allikas.

USA erukindral Mark MacCarley ütles CNNile, et Iisrael peab olema valvel, juhuks kui Iraan otsustab rünnakule omakorda vastata. Anonüümne Iraani kõrge sõjaväeametnik väitis Reutersile, et Iraanil ei ole plaanis kohe vasturünnakut korraldada, samuti sedastas ta, et endiselt ei ole selgust, kes võis juhtumi taga olla.

MacCarley sõnul saatis Iisrael Iraanile hoiatussõnumi, kui lihtsasti ollakse suutelised Iraani kaitsevõimet üle koormama.

«Ma arvan, et selle taga oli väga sihilik mõtlemine Iisraeli sõjakabineti poolt,» märkis MacCarley. «Iisrael pidi kätte maksma, aga samal ajal oli selles kättemaksus sõnum, ja see oli: «Jah, me pääseme läbi. Ärge tehke seda enam. Kui teete, siis läheb põrguks lahti.».» 

Iisraeli sõjavägi teatas reedel uudisteagentuurile AFP, et neil ei ole praegu kommentaare, kui neilt küsiti plahvatuste kohta Iraanis ja Süürias.

Iraan teatas reedel esialgu, et riigi vastu pole raketirünnakut toimunud. Hiljem teatas Iraani sõjaväe ülemjuhataja kindralmajor Abdolahim Mousavi, et Teheran ei kavatse Iisraeli droonilöökidele vastata. «Iraani sõjavägi tegi reedel selgeks, et ei vasta droonirünnakule, mille väidetavalt korraldas Iisrael ja mis ei tekitanud kahju,» teatas Mousavi agentuuri EFE vahendusel.

«Tänu meie valvsusele anti löögid õhus olevatele sihtmärkidele,» lisas Mousavi.

Iisrael hoiatas, et annab vastulöögi, kui Iraan tulistas nädalavahetusel Iisraeli suunas sadu rakette ja droone, mis enamasti kõik peatati ja tehti kahjutuks. Käremeelne Iisraeli rahvusliku julgeoleku minister Itamar Ben-Gvir postitas hommikul ühismeediasse ühesõnalise postituse: «Nõrk!».

Valge Maja ega Pentagon pole informatsiooni kommenteerinud.

USA meedia räägib Iisraeli vasturünnakust

Eraldi teatas Iisraeli armee, et Iisraeli põhjaosas kaikusid Liibanoni piiril õhuhäire sireenid.

USA meedia väitis neljapäeva õhtul, et Iisrael on alustanud rünnakut Iraani vastu, mis on vastus Iraani eelmise nädalavahetuse ulatuslikule rünnakule Iisraeli vastu.

ABC, CBS, CNN ja teised kanalid on teatanud reede hakul toimunud rünnakutest, kuid ka Valge Maja pole andnud ametlikke kommentaare.

Pentagon ütles vastuseks AFP päringule: «Meil ei ole praegu midagi pakkuda.»

USA saatkond Iisraelis piirab töötajate liikumist

USA saatkond Iisraelis kutsus pärast teateid Iisraeli rünnakust Iraani vastu oma töötajaid ja nende perekondi piirama oma liikumist.

«USA valitsuse töötajatel ja nende pereliikmetel on kuni edasise teateni keelatud reisimine väljaspool Tel Avivi (sh Herzliya, Netanya ja Even Yehuda), Jeruusalemma ja Beersheva piirkondi,» kinnitab turvanõue, mis seisab saatkonna veebilehel.

Iraan tegi neljapäeval hoiatuse

Iraani välisminister Hossein Amir-Abdollahian hoiatas neljapäeval, et Teheran sunnib Iisraeli kahetsema iga rünnakut tema riigile.

«Kui Iisraeli režiim kasutab jõudu ja rikub meie suveräänsust, siis ei kõhkle Iraani Islamivabariik hetkegi kasutamast oma loomulikke õigusi, et anda sellele otsustav ja nõuetekohane vastus ning panna režiim oma tegusid kahetsema,» ütles välisminister ÜRO Julgeolekunõukogule Lähis-Ida teemalisel kohtumisel.

Tagasi üles