NATO võib saada uue ja huvitava liitlase (7)

Copy
Argentina president Javier Milei.
Argentina president Javier Milei. Foto: ZAK BENNETT / AFP / Scanpix

Argentina esitas täna ametliku taotluse saada NATO partnerriigiks.

Avaldus tehti teatavaks ajal, kui Brüsselis kohtuvad NATO asepeasekretär Mircea Geoana ja Argentina kaitseminister Luis Petri, vahendab uudisteagentuur AP.

NATO esindaja Geoana sõnul on Argentina taotlus igati teretulnud. «Argentina mängib Ladina-Ameerikas tähtsat rolli,» märkis Geoana. «Tihedam poliitiline ja praktiline koostöö tuleb meile mõlemale kasuks.»

Partnerlussuhe annaks Argentinale võimaluse kõrgtehnoloogiale, julgeolekusüsteemidele ja väljaõppele, teatas Argentina presidendikantselei.

Niinimetatud globaalse partneri staatus aitab suurendada poliitilist ja julgeolekualast koostööd alliansiga. Küll aga ei tähenda see, et sõjalise rünnaku korral käivituks alliansi artikkel 5.

Ametliku partnerlussuhte loomine nõuab aga kõigi 32 NATO liikmesriigi toetust.

Seni on ainuke ametlik NATO partnerriik Ladina-Ameerikas Kolumbia. Mujalt maailmast on partnerriigi staatuses Afganistan, Austraalia, Iraak, Jaapan, Lõuna-Korea, Mongoolia, Uus-Meremaa ja Pakistan.

Tihedamate sidemete loomine Põhja-Atlandi alliansiga on osa Argentina valitsusjuhi Javier Milei poliitikast, millega ta soovib välisinvesteeringute meelitamiseks parandada suhteid eelkõige lääne suurriikidega.

USA valitsus teatas eile, et annab Argentinale esimest korda pärast kahtkümmend aastat 40 miljoni dollari väärtuses sõjaväelist finantsabi. Sellega aidatakse Argentinal osta Taanilt 24 Ameerika F-16 hävitajat. Kaitseminister Petri sõnul on tegemist kõige olulisema sõjaväelise ostuga alates Argentina demokraatia taastamisest 1983. aastal.

Tagasi üles