Britid virutasid Euroopa noorte nina ees ukse kinni (1)

Copy
Briti ülikoolide vahelised sõudjate võistlused Thamesi jõel 30. märtsil 2024. a.
Briti ülikoolide vahelised sõudjate võistlused Thamesi jõel 30. märtsil 2024. a. Foto: David Cliff / EPA / SCANPIX

Ühendkuningriik lükkas tagasi Euroopa Liidu ettepaneku lihtsustada Euroopa noorte õppimist ja töötamist saareriigis.

Euroopa Komisjon pakkus Brüsselist brittidele piiratud kokkulepet isikute vabaks liikumiseks ainult õppimise eesmärgil, mitte taastamaks Brexiti-järgselt olukorda, mil Ühendkuningriik oli veel osa siseturust, kirjutas BBC.

«Vaba liikumine ELiga on lõppenud,» kõlas aga vastuseks Londoni Downing Streetilt. Mõne EList väljapoolse riigiga on britid sarnased õpilasvahetuse skeemid samas paika loksutanud. Neil lubatakse Suurbritanniasse õppima tulla kuni kaheks aastaks. Sellised lepingud on brittidel näiteks Austraalia, Kanada ja Uus-Meremaaga.

«Me ei juuruta üleeuroopalist noorte liikumise mudelit. Vaba liikumine lõppes ja seda ei ole plaanis taastada,» ütles Briti valitsuse kõneisik eile õhtul. London tahab teemaga tegeleda küll, ent läheneks ELi liikmesriikidele eraldi ja väldiks kõigi 27 siseturu riigiga suhtlemist.

Sarnasel seisukohal on ka leiboristid, kes kinnitasid, et juhul kui nad parlamendivalimised võidavad, ei ole ka neil plaanis noorte vaba liikumise küsimuses Euroopa Liiduga tihedamalt koostööd tegema hakata. Sotsiaaldemokraatlik tööpartei on lubanud, et ühisturule ei naasta, tolliliitu ei tehta ning liikumisvabadusi ei kehtestata.

Euroopa Komisjoni ettepanek oli reaktsioon Ühendkuningriigi valitsuse sammudele, kes üritas ELi moosida erandite tegemiseks mõne liikmesriigi osas. Britid leiavad, et mõne ELi riigiga oleks neile õpilastevahetuses lihtsustused kasulikud.

Euroopa Liit aga ei pea õigeks ELi kodanike diferentseeritud kohtlemist brittide poolt, sest niimoodi Euroopa koostöö ei toimi ja tagada tuleks kõigi ELi riikide kodanike võrdne kohtlemine, kirjeldas BBC.

Euroopa Komisjon on tõstnud brittide lauale Brexiti-järgse n-ö mobiilsusleppe õppuritele, mis lubaks ELi 18–30-aastastel noortel õppida Ühendkuningriigis neli aastat ja samal ajal takistamatult töötada ning osaleda vabatahtlikus tegevuses või koolitustel.

Samuti tahab EL, et britid teeksid erisuse ja vabastaksid ELi kodanikud iga-aastasest välisriigi tudengitele määratud lõivust, mis on ligi 800 eurot üliõpilastele ja üle 1000 euro õpilastele.

Seni on Ühendkuningriik eiranud Brexiti-järgseid koostööleppeid ning loobunud osalemisest ka üliõpilasvahetuse programmis Erasmus. 2021. aastast on vähenenud ELi liikmesriikidest Ühendkuningriiki elama ja õppima asunud inimeste arv, kirjutas BBC.

Praegu on kõigil ELi kodanikel vaja Ühendkuningriigis elamiseks, õppimiseks ja töötamiseks viisat.

Tagasi üles