/nginx/o/2024/04/22/16022712t1h8048.jpg)
Poola on valmis võõrustama tuumarelvi, kui NATO otsustab need riiki paigutada, pidades silmas Venemaa relvastuse tugevdamist Valgevenes ja Kaliningradi oblastis, ütles president Andrzej Duda leheintervjuus.
«Kui meie liitlased otsustavad paigutada tuumarelvad meie territooriumile osana tuumarelva jagamisest, et tugevdada NATO idatiiba, siis me oleme selleks valmis,» ütles Duda päevalehele Fakt.
Poola on Ukraina kindel toetaja ja jagab piiri nii Kaliningradi oblasti kui Moskva liitlase Valgevenega.
Duda rääkis Poola meediaga pärast visiiti New Yorki, kus ta pidas kohtumisi ÜRO-s ja arutas Ukraina sõda USA ekspresidendi Donald Trumpiga.
Märtsis kohtus ta Washingtonis ka president Joe Bideniga.
Duda sõnul on tuumarelvajagamise programm olnud Poola-USA kõnelustel teemaks juba «mõnda aega».
«Me oleme sellest juba korduvalt rääkinud. Pean tunnistama, et kui selle kohta küsiti, kinnitasin ma meie valmidust,» ütles ta.
«Venemaa jätkab Kaliningradi militariseerimist. Viimasel ajal on ta paigutanud oma tuumarelvi Valgevenesse,» märkis president.
«Me oleme liitlased NATO-s ja meil on ka ses osas kohustused, me lihtsalt viime ellu ühist poliitikat,» lisas ta.
Peaminister Donald Tusk ütles esmaspäeval ajakirjanikele, et ta ei ole Dudaga sel teemal vestelnud ega tea, mida riigipea oma kommentaariga täpselt kavatses.
«Ma pean saama teada kõik asjaolud, mis panid presidenti seda avaldust tegema,» ütles Tusk.
«Ma ootan kohtumist president Dudaga, sest see küsimus puudutab väga selgelt ja otseselt Poola julgeolekut,» lisas ta.
Samuti ütles ta, et võõrustab teisipäeval Varssavis NATO peasekretäri Jens Stoltenbergi ja Briti peaministrit Rishi Sunakit.
Euroopa-meelne Tusk ja parempoolne Dudal on tihti pahuksis olnud, kuid nende vaated Ukraina toetamise ja Vene ohu tõrjumise osas on seni suuresti kattunud.
Kreml teatas, et annaks tuumarelvade Poola paigutamisele vastuse.
«Sõjavägi loomulikult analüüsib olukorda ja võtab igal juhul asjakohaseid meetmeid meie julgeoleku tagamiseks,» ütles Kremli kõneisik Dmitri Peskov ajakirjanikele.
Venemaa diktaator Vladimir Putin kinnitas mullu juunis, et paigutas Poola ja Ukrainaga piirnevasse Valgevenesse taktikalised tuumarelvad.
NATO liitlasriigid lubasid viimasel tippkohtumisel Vilniuses «võtta kõiki vajalikke meetmeid, et tagada tuumaheidutusmissiooni tõsiseltvõetavus, tõhusus, turvalisus ja julgeolek».
Alates 2009. aasta novembrist on USA tuumarelvad olnud tuumarelvajagamise programmi alusel Belgias, Saksamaal, Itaalias ja Hollandis.
Poola esitas taotluse programmiga ühineda 2023. aasta 30. juunil.