/nginx/o/2024/04/28/16035052t1hcda9.jpg)
Burkina Faso sõjaväeline valitsus nimetas «alusetuteks süüdistusteks» inimõigusorganisatsiooni Human Rights Watch (HRW) raportit, mille kohaselt sõdurid tapsid tänavu 25. veebruaril kahes rünnakus vähemalt 223 tsiviilisikut.
«Burkina Faso valitsus mõistab säärased alusetud süüdistused karmilt hukka,» ütles kommunikatsiooniminister Rimtalba Jean Emmanuel Ouedraogo.
«Nodinis ja Soros aset leidnud tapmiste järel algatati uurimine.»
Minister väljendas üllatust, et samal ajal, kui käib uurimine faktide kindlaks tegemiseks, on HRW suutnud «piiritut kujutlusvõimet kasutades teha kindlaks süüdlased ja kuulutada välja kohtuotsuse».
HRW nimetas veresauna sõjaväe «üheks kõige jõhkramaks inimõiguste rikkumiseks Burkina Fasos alates 2015. aastast» ja märkis, et massitapmised tunduvad olevat «osa sõjaväe üldisest kampaaniast tsiviilisikute vastu, keda süüdistatakse koostöös islamistlike relvarühmitustega».
Inimõigusorganisatsioon ütles neljapäeval avaldatud raportis, et Burkina Faso sõdurid tapsid 25. veebruaril riigi põhjaosas kahes rünnakus vähemalt 223 külaelanikku, 56 neist lapsed.
Burkina Faso võimud ei vastanud esiti AFP palvele süüdistust kommenteerida.
«Need massitapmised näivad olevat osa sõjaväe laialdasest kampaaniast tsiviilelanike vastu, keda süüdistatakse koostöös islamistide relvarühmitustega, ja paljud neist on inimsusvastased kuriteod,» ütles HRW.
«Sõdurid tapsid riigi põhjaosa Yatenga provintsi Thiou piirkonna Nondini külas 44 inimest, nende hulgas 20 last ja läheduses asuvas Soro külas 179 inimes, seal hulgas 36 last.»
Burkina Faso võimud võitlevad džihadistidega, kes saabusid riiki 2015. aastal Malist.
Džihadistid on tapnud tuhandeid tsiviilelanikke, sõdureid ja politseinikke. Kaks miljonit inimest on sunnitud kodud maha jätma ning sõjaväes tekkinud viha viis 2022. aastal kahe riigipöördeni.
«Nondini ja Soro tapatalgud on järjekordne massiline tsiviilelanike tapmine Burkina Faso sõjaväe mässuvastase operatsioonide käigus,» ütles HRW tegevdirektor Tirana Hassan.
Ta rõhutas, et nende võimalike inimsusvastaste kuritegude usaldusväärseks uurimiseks on vaja rahvusvahelist abi.
Islamistide relvarühmitused tegid 24. ja 25. veebruaril mitu rünnakut sõjaväeobjektidele nagu kasarmud ja baasid, aga ka tsiviiltaristule ja usuga seotud sihtmärkidele. Surma sai kümneid tsiviilelanikke, sõdureid ja omakaitse liikmeid.
Burkina Faso kaitseminister Mahamoudou Sana mõistis 26. veebruaril hukka islamivõitlejate koordineeritud rünnakud, kuid ei maininud tapatalguid Nondinis ja Soros.