Saada vihje

Prantslased murravad pead: mida teha üksteist surnuks pussitavate noortega?

Copy
Prantsuse sandarmid.
Prantsuse sandarmid. Foto: FRED SCHEIBER / SIPA / Scanpix

Prantsusmaa peaminister Gabriel Attal on viimastel päevadel kohtunud mitme erakonna esindajatega kogu poliitilise spektri ulatuses. Laual on üks põletav küsimus: mida peaks riik tegema, et noored üksteist maha ei lööks?

Viimastel nädalatel on Prantsusmaal toimunud märkimisväärne hulk noorte vägivalla juhtumeid, milles on nii mõnigi nooruk surnud või saanud vigastada. Viimatine rünnak toimus sel nädalavahetusel riigi keskosas Chateauroux's, kus kakluse käigus pussitati surnuks 15-aastane poiss.

Kokapoisist noormees oli kohaliku restoranipidaja poeg, ta ei olnud varem kriminaalkorras karistatud. Allikate sõnul oli tal kakluse ajal kaasas sõber, kes peab sama ametit.

Chateauroux' rünnaku peamine kahtlusalune on afgaani päritolu poiss, märkis anonüümne uurimisega kursis olev allikas uudisteagentuurile AFP. Noormees peaks täna koos 37-aastase emaga kohtu ette ilmuma. Prokuröride sõnul on tõendeid, mis viitavad, et ema võis olla juhtumiga seotud. Motiiv, mis tänavakakluseni viis, ei ole täiesti selge.

Samas ütles allikas, et sellel ei ole pistmist islamismiga. Võimaliku ründaja kohta ei ole karistusregistris varasemast ühtegi märget, kuid oli aprilli alguses pandud muude rikkumiste tõttu kohtuliku järelevalve alla, lisas kohalik prokurör.

Rünnakut pealt näinud nooruk tunnistas AFP-le, et kahtlusalune kuulus kampa, kes nädal varem kohalikus pargis ründas 22-aastast meest.

Chateauroux' linnapea Gil Avérous ütles ajakirjanikele, et ohvri vanemad ei taha, et rünnakut poliitilistel eesmärkidel ära kasutataks. «See on linna jaoks väga raske,» ütles Avérous AFP-le. «Mõrvar on viimastel nädalatel kaks korda vahistatud,» märkis ta.

«Nii kurjategija kui ka ohver on 15-aastased. Minu jaoks on see tõend metsikusest ja äärmuslikust vägivallast, mis meie ühiskonna alaealiste seas lokkab,» ütles Averous. «Selles valdkonnas on hädasti vaja poliitikaid ümber kujundada,» lisas ta.

Mida teha?

Möödunud kuul teatas Attal mitmest meetmest, et vähendada koolides ja nende ümbruses teismeliste vägivalda. Peaministri otsus tuli vahetult pärast seda, kui kuu algul Pariisi lähistel peksti 15-aastane nooruk surnuks.

Muu hulgas on Attal mänginud mõttega, et võiks alaealistel erandjuhtudel kaotada ära seaduses vanuse tõttu ette nähtud õiguse erikohtlemisele kohtumenetluses. Üleeile kohtus Attal vasakäärmusliku La France Insoumise (LFI) erakonna ning president Emmanuel Macroni tsentristliku leeri esindajatega.

Paremäärmuslikud ja konservatiivsed poliitikud on nädalaid enne Euroopa Parlamendi valimisi lokkavat noorte vägivalda seostanud valitsuse ebaõnnestunud migratsioonipoliitikaga.

«See on järjekordne meie migratsioonipoliitikaga seotud tragöödia,» kommenteeris paremäärmusliku Rahvusrinde juht Jordan Bardella nädalavahetusel aset leidnud rünnakut. Attal ja Bardella kohtuvad täna. Paremtsentristliku Vabariiklaste partei parlamendi ülemkoja esimees Bruno Retailleau on nõudnud n-ö karistusrevolutsiooni ja rangema migratsiooniseaduse kehtestamist.

Tagasi üles