Skip to footer
Saada vihje

SÕJAMÄNGUD USA tõmbab Aafrikast vägesid välja, Kreml haistab verd (1)

Märtsi alguses lehvisid Kongos Emmanuel Macroni visiidi ajal Prantsusmaa-vastasel meeleavaldusel Putinit toetavad sümbolid.

Ameerika Ühendriikide sõdurid lahkusid eile Tšaadist, sest riigi sõjaline juhtkond tunnetas mai valimiste eel pingete kasvu piirkonnas.

«Me oleme endiselt Lääne-Aafrikaga seotud,» vahendas BBC eile USA Aafrika üksuste juhi kindral Michael Langley sõnu.

Ameeriklased on aidanud selle piirkonna riikidel islamimässuliste vastu võidelda. «Jääme seotuks nii Nigeri kui Tšaadiga,» ütles Langley ja lisas, et tegemist on vägede ajutise ümberpaigutamisega.

Möödunud kuul alustasid USA väeüksused Nigerist lahkumist, sest sellise otsuse tegi Nigeri sõjaväeline hunta. Samal ajal sisenesid Nigerisse Venemaa sõjaväeinstruktorid, kirjutas BBC. Moskval on Nigeri sõjaväejuhtidega oma uued kaitsekokkulepped.

Saheli piirkonnas on ka teiste sõjaliste riigipöörajate tähelepanu pöördunud Venemaale, mistõttu on katkestatud sidemeid endise koloniaalvõimu Prantsusmaaga, viitas BBC. Nüüd tõttavadki venelased piirkonnas võimul troonivatele tegelastele appi, eesmärgiks seesama võitlus islamiäärmuslike mässajate vastu.

Lääne-Aafrikat peetakse islamistlike radikaalide üheks koondumise tulipunktiks. Ka kindral Langley sõnul on Aafrikas suurim oht vägivaldsete äärmusorganisatsioonide tegevus.

Möödunud aastal koondasid Niger, Burkina Faso ja Mali oma jõud, et kasutada Kremli tuge oma sõjaväeliselt juhitud riikide kindlustamiseks. Need kolm diktatuuri on loonud selleks koostööks Saheli riikide liidu.

2016. aastal rajas USA baasid Nigeri keskosas, et aidata džihadistide tegevust jälgida, kasutades moodsat droonitehnoloogiat. Märtsis kästi neil lahkuda, sest Nigeri valitsus süüdistas USAd vaenlastega suhtlemises.

Kindral Langley kinnitas BBC-le, et vaatamata kõigele ei ole USA loobunud sõjaväeliste huntadega dialoogi jätkamise katsetest. Ta ütles, et on rääkinud ka mitme Tšaadi juhiga. «Nad ootavad jätkuvaid suhteid, sest Tšaad on terrorismiga võitlemisel saavutanud palju edu.»

«Nigeris käivad läbirääkimised. Suhted jätkuvad sõltumata sellest, kas lahkume või paigutame oma üksusi ümber,» toonitas Langley BBC-le.

Kommentaarid (1)
Tagasi üles