Hiina kehtestatud kõrged tollimaksud Euroopa Liidus toodetud brändile võivad jätta Prantsusmaa alkoholitootjatele suures koguses konjakit kätte.
Prantsusmaad võib tabada konjakiuputus
Jaanuaris algatas Hiina dumpingu-vastase uurimise Euroopa Liidust imporditud brändi üle. Nüüd kardetakse, et konjakitööstust tabab sarnane tagasilöök nagu siis, kui Hiina tõstis Austraaliast pärit veinile tollimaksu 218,4 protsendi võrra, vahendab Reuters.
2019. aastal eksportis Austraalia veini Hiinasse kokku 1,1 miljardi dollari väärtuses. Pärast tollimaksude kehtestamist peatus eksport aga peaaegu täielikult.
Täna arutatakse Prantsusmaa konjaki küsimust Pariisis, kuhu on külla sõitnud Hiina president Xi Jinping. Kohaliku konjakitööstuse esindajate sõnul sõltub alkovaldkonna tulevik sellest, mil määral õnnestub kõnelustel uusi tollimakse vältida.
Hiina moodustas mullu 19,4 protsenti Prantsusmaa konjakiekspordist.
Kui madalate tollimaksude puhul saaks hinnatõusu katta võrdlemisi väheste tõrgetega, siis kõrgemad tollimaksud võivad anda sellele nõudlusele olulise löögi, ütles investeerimispanga Barclays analüütik Laurence Whyatt.
Prantsusmaa suurimate konjakitootjate – Remy ja Pernod' – kasum on kahanenud rohkem kui 16 ja 5,7 protsendi võrra vastavalt, võrreldes ajaga, mil uurimise algatamisest teatati.
Vägijook jääb kätte
Konjakitööstuse liidu sõnul on suurem mõju nii ligemale 4400 viinamarjakasvatajal ja nende perekondadel kui ka kogu riigi edelaosas asuva Cognaci piirkonna majandusel ja keskkonnal.
Konjakiliidu andmetel laagerdub 2023. aastal Prantsusmaal tünnis 2 miljardi pudeli väärtuses konjakit, millest 97 protsenti on mõeldud ekspordiks. Kui Hiina osakaal ekspordist jääks umbes 19 protsendi juurde, tähendaks see, et vähemalt 368,6 miljonit pudelit laagerduvat konjakit oleks tulevikus mõeldud Hiinasse, arvutas Reuters.
Prantsusmaa tarnis eelmisel aastal Hiinasse veidi üle 35 miljoni pudeli konjakit. Kui tarned jätkuksid sellises tempos, läheks järgmise viie aasta jooksul Hiinasse üle 175 miljoni pudeli.
«Kogu see Bordeaux'st põhja pool asuv konjak jääks ladudesse. On väga raske näha, kuidas nad seda probleemi lahendavad,» ütles Whyatt.
Konjaki eksport teistel suurematel turgudel, nagu Ameerika Ühendriigid, on kahanenud, seega ei saa üle jäävat vägijooki nii lihtsalt ka mujale müüa.