Skip to footer
Saada vihje

Briti leiboristid lubavad võimule tulles valitsuse Rwanda plaanist loobuda

Briti Tööpartei juht Keir Starmer. 10. mai 2024.

Briti opositsiooniline Tööpartei lubas täna, et võimule tulles jätab ta kõrvale konservatiivse valitsuse Rwanda plaani ning asendab selle rangema ja järjekindlama lähenemisega ebaseadusliku migratsiooni reguleerimisele.

Peaminister Rishi Sunak on sidunud oma poliitilise maine plaaniga «peatame paadid» ning surunud inimõiguslaste vastuseisust ja kohtuotsustest hoolimata läbi migrantide ja põgenike Rwandasse saatmise idee.

Leiboriste, kes sel aastal peetavate valimistega ilmselt võimule tulevad, on viimasel ajal hakatud survestama, et nad ütleksid välja, mida nad ametisse astudes Rwanda skeemiga teevad.

Pärast Suurbritannia Euroopa Liidust lahkumist 2020. aastal on immigratsioonist saanud keskne poliitiline küsimus, sest Brexiti üks oluline lubadus oli riigipiirid taas kontrolli alla võtta.

Sel nädalal läks leiboristide poolele üle Doveri ringkonnast parlamenti valitud konservatiiv Natalie Elphicke, kes ütles, et valitsuse poliitika ei toimi.

«Rishi Sunaki valitsus ei ole suutnud meie piire ohutu ja kindlana hoida,» ütles ta. «Inglise kanalil kaotatakse elusid ja paatide saabumine on taas rekordtasemel.»

Leiboristide liider Keir Starmer nimetas Sunaki «peatame paadid» poliitikat ebatõhusaks trikiks, mis ei heiduta kedagi ega ole ka oma hinda väärt.

Sel aastal on paatidega Põhja-Prantsumaalt üle La Manche'i väina Inglismaale saabunud üle 8000 inimese. Asüülitatoluste menetlemise aegluse tõttu ootab ajutistes majutuskohtades oma saatust 52 000 inimest.

Rwandasse saatmise skeem, millega Sunak loodab juulis alustada, ei suuda probleemi lahendada, ütles Starmer.

«600 miljoni naela eest viiakse ära ainult mõnisada inimest, alla protsendi neist, kes igal aastal paatidega üle mere tulevad,» ütles ta ja nimetas seda «žestipoliitikaks» immigratsioonivastaste parempoolsete meeleheaks.

«Meie vahetame Rwanda poliitika alaliseks välja,» ütles ta ja lubas uut lähenemist – paadipõgenike tulva taga olevate inimkaubandusjõukude purustamist.

Selle poliitika keskmes on uus «elitaarne» piirijulgeolekuüksus, mis hakkab koosnema immigratsiooni- ja õiguskaitsespetsialistidest ning kuhu kuulub ka sisejulgeolekuteenistus MI5, rääkis opositsioonijuht.

Rwanda skeemile mõeldud raha suunatakse uude üksusesse.

Starmer viis Inglismaa ja Walesi peaprokurörina läbi mitu kõrgetasemelist terrorismi ja narkoäri kohtuasja ning tema sõnul ei ole inimkaubitsejad «midagi muud kui terroristid».

Neile tuleb rakendada senisest rangemaid ennetusmeetmeid, võttes vajadusel aluseks terrorivastased seadused ning tehes koostööd ÜK Euroopa naabritega.

Ta läkitas sõnumi jõukudele: «Sellest rannikust saab teie jaoks vaenulik territoorium. Me leiame teid, peatame teid ja kaitseme teie ohvreid. Me kindlustame Suurbritannia piirid.»

Sunaki Rwanda plaani taga on asjaolu, et Brexitiga kaotas Suurbriannia õiguse saata asüülitaotlejad tagasi Euroopa Liidu liikmesriikidesse.

Kommentaarid
Tagasi üles